Vysočina vyniká v porodnosti i živočišné výrobě, statistici srovnali regiony

15. říjen 2024 10:45

Jak si stojí Vysočina ve srovnání s ostatními kraji České republiky? Statistici právě vydali pětiletou analýzu, která zahrnuje demografická i ekonomická data. Vysočina se v některých oblastech drží na předních příčkách – například v porodnosti, živočišné výrobě či těžbě dřeva.

Jedním z klíčových ukazatelů je úhrnná plodnost obyvatel, kde Vysočina dlouhodobě vede. Na jednu ženu v kraji připadá 1,57 dítěte, což je nad celorepublikovým průměrem 1,46. Ačkoliv celková porodnost v posledních letech klesla, Vysočina stále vykazuje vyšší hodnoty než většina krajů.

Úhrnná plodnost na Vysočině

Migrace a stárnutí populace

Zajímavá data přinesla statistika o migraci, zejména v kontextu příchodu zahraničních pracovníků a uprchlíků. Vysočina se zařadila mezi čtyři regiony, kde se počet cizinců mezi roky 2021 a 2022 zdvojnásobil, zejména kvůli válce na Ukrajině. Kromě toho je Vysočina jediným krajem, kde vloni přibylo starobních důchodců.

Ekonomika a zemědělství

Ekonomické výsledky kraje, měřené hrubým domácím produktem (HDP), nejsou tak pozitivní. I když v mnoha regionech HDP v posledních dvou letech rostl, na Vysočině a v dalších krajích, jako je Jihočeský a Karlovarský, došlo k poklesu. Naopak zemědělská výroba, zejména živočišná produkce, je pro kraj výraznou předností – Vysočina má druhý největší podíl v republice po Pardubickém kraji.

HDP na Vysočině

Těžba dřeva a obnova lesů

Vysočina také nadále vede v těžbě dřeva, což je důsledek kůrovcové kalamity, která postihla kraj nejvíce. V letech 2018–2023 tvořila těžba dřeva na Vysočině více než pětinu celorepublikového objemu. Dobrou zprávou však je, že v roce 2023 tento podíl klesl na 12 procent a kůrovec se stal méně dominantním důvodem těžby. Vysočina navíc vyniká i v obnově lesů, přičemž podíl vysazovaných listnatých stromů se postupně zvyšuje.

Druhy stromů na Vysočině
Těžba dřeva na Vysočině
Zalesňování na Vysočině v roce 2023
Spustit audio