Vysílání z jihlavské nemocnice, pátek 7. dubna

Český rozhlas Region znovu vyjel se svým mobilním studiem. Tentokrát do nemocnice v Jihlavě. V pátek 7. dubna jsme se poprvé ozvali krátce po 10. hodině dopoledne. Vysílání bylo jako propagace dne zdraví.

Začali jsme krátce po desáté hodině s náměstkyní pro ošetřovatelskou péči Jarmilou Cmuntovou. Přišel i primář oddělení nukleární medicíny Jiří Prášek.

Kromě našeho vysílání bylo na modré chodbě jihlavské nemocnice také několik stánku zdravotníků. Měřili cholesterol, glykemii, učili příchozí mýt ruce. Poradila nutriční terapeutka a kuřákům vysvětlovali, jak přestat s tímto zlozvykem.


DOPROVODNÝ PROGRAM:
- Poradna pro odvykání kouření + měření oxidu uhličitého v krvi
- epidemiologie – jak si správně mít ruce, proč je mytí rukou důležité
- měření glykémie
- nutriční poradenství
- měření cholesterolu a tlaku
- prevence nádorů tlustého střeva
- kožní oddělení – vyšetření znamének – 9.00 – 13.30
- mamograf – bez objednání
- obří nafukovací plíce – možnost si prohlédnout plíce zevnitř

Prevence je zásadní

Český rozhlas vysílá z modré chodby jihlavské nemocnice. To vše v rámci Dne zdraví.

„Na dnech zdraví se snažíme veřejnost přesvědčit, že prevence má nezastupitelné místo v péči o vlastní zdraví. Soustředíme se na různé věkové skupiny. Jsou to orientační krevní vyšetření, vyšetření prsů. Dlouhá fronta se pravidelně stojí u vyšetření cholesterolu,“ řekla ve vysílání náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Jarmila Cmuntová.

Jarmila Cmuntová, náměstkyně pro ošetřovatelskou péči

Nukleární medicína

K mikrofonu v jihlavské nemocnice přišel také pan docent Jiří Prášek, primář oddělení nukleární medicíny jihlavské nemocnice.

Nukleární medicíny je oborem, ve kterém se pojí medicína a fyzika. „Je to především obor diagnostický, pomáháme ostatním oborům s odhalováním různých nemocí. Jsou to nádory, ale nejenom ty,“ řekl v rozhovoru lékař.

Jiří Prášek, primář oddělení nukleární medicíny jihlavské nemocnice

Mytí rukou – základ každodenní hygieny

Součástí dne zdraví v jihlavské nemocnici byla také poradna o mytí rukou. Zdánlivě rutinní záležitost ale každý nedělá tak, jak se má. „Nejprve se myjí dlaně, potom se vymývají hřbety rukou, levá a pravá ruka. Pak se vymývá spodní část mezi prsty, následují první a druhé články prstů. Důležité jsou také palce, myjeme je krouživým pohybem a nakonec čečulky prstů,“ vysvětlila zdravotní sestra.

Upozornila také na situace, kdy jedinec přichází do kontaktu s infekcí, nečistotou. „Jsou to košíky u supermarketu, ty nikdo nečistí. Pak v autobusech MHD, tam je také spousta nečistot. Učím tak své děti, vždy, když přijdeme domů, pořádně si myjeme ruce.“

Mytí rukou, Den zdraví, nemocnice Jihlava
Den zdraví, nemocnice Jihlava