Výrobu cukrové vaty zdědil po prababičce. Z podobné rodiny má i manželku

3. srpen 2017

Cukrová vata, známá sladká pochoutka, se dá se pořídit především na poutích a u kolotočů. Pro mnohé z nás je spojena se vzpomínkami na roky dětství. Do historie cukrové vaty vás zveme v rozhovoru s Miroslavem Láníkem z Nového Jičína.

První stroj na výrobu cukrové vaty si nechal patentovat americký zubař William Morrison společně s kamarádem cukrářem Johnem Whartonem v roce 1897. Nad tím, proč se spojil cukrář se zubařem, můžeme pouze spekulovat. Od té doby ale máme pouťovou dobrotu nazvanou cukrová vata.

My vám nabízíme rozhlasové setkání s výrobcem cukrové vaty Miroslavem Láníkem z Nového Jičína. Tato profese se v jeho rodině dědí a přebírá už od prababičky, a tak jsme se ho mimo jiné zeptali, jak se cukrová vata vyráběla třeba za Rakouska-Uherska.

Odpovědi, mnohdy překvapivé uslyšíte v záznamu rozhovoru – viz odkaz v úvodu.

autor: Artur Kubica
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.