Výrobce Kronospan: Víc emisí formaldehydu je z dopravy a topenišť

26. únor 2019 14:30

Výrobce dřevotřískových desek Kronospan sídlící v Jihlavě uvedl, že se na celkových emisích formaldehydu v tomto krajském městě a jeho okolí podílí jen 3,5 procenta.

Novinářům to dnes řekla jednatelka společnosti Sylva Krechlerová. Největším znečišťovatelem ovzduší je podle ní doprava a druhým největším lokální topeniště. Uvedla to s odvoláním na studii, kterou firma zadala a která hodnotila zdravotní rizika expozice rakovinotvorným formaldehydem z emisí Kronospanu v jeho okolí.

Rozpor se závěry organizace Arnika

„Tyto výsledky jsou v zásadním rozporu s hodnocením neziskové organizace Arnika. Ta označuje Kronospan za druhého největšího znečišťovatele,“ uvedla jednatelka. Mluvila o žebříčku, který Arnika sestavuje na základě dat Integrovaného registru znečišťování (IRZ). Za rok 2017 v něm Kronospan mezi průmyslovými provozy skončil v republikovém porovnání druhý za neratovickou chemičkou Spolana.

Takové informace podle Krechlerové znervózňují obyvatele, ačkoliv jsou pouze orientační a nezohledňují rizika jednotlivých škodlivých látek, z jejichž součtu je žebříček sestaven. „Nezachycují ani vliv těchto látek na životní prostředí a skutečnou expozici obyvatel touto škodlivinou,“ řekla. Proto podle ní firma zadala posouzení vlivu emisí formaldehydu na zdraví obyvatel nezávislým odborníkům. Studii zpracoval Bohumil Pokorný na základě rozptylové studie Jakuba Bucka z roku 2018.

Argument Arniky

Expert Arniky Milan Havel dnes řekl, že hlavním problémem Kronospanu je to, že funguje uprostřed města. Arnikou sestavované žebříčky jsou podle něj objektivní. Připustil, že jejich slabostí je to, že v nich není zhodnocena účinnost jednotlivých škodlivin z hlediska jejich objemu. „Nejsou k tomu dostupná data,“ uvedl.

Ve studii, již dnes prezentoval Kronospan, odborníci hodnotili i riziko dopadu emisí formaldehydu z tohoto závodu na zdraví lidí. I při celoživotním působení je podle Pokorného riziko zanedbatelné. „Když to přepočítáme, aby zemřel jeden obyvatel předčasně, musela by mít jihlavská aglomerace nikoliv 58.000 obyvatel, ale dva miliony,“ uvedl k výsledkům studie.

Čisté ovzduší

Jihlava se v republikovém porovnání řadí mezi lokality s čistým ovzduším, řekl novinářům Jiří Kos z krajské hygienické stanice. Výše uvedený výpočet dopadu emisí formaldehydu z Kronospanu na obyvatele nezpochybnil. „Tam se musí respektovat oficiální postup, který hlídá Státní zdravotní ústav,“ uvedl.

Kronospan, největší výrobce dřevotřískových desek v ČR, zaměstnává v Jihlavě přes 700 lidí. Firma uvedla, že v letech 2009 a 2015 instalovala filtrační systémy celkem za 1,2 miliardy Kč. Jak řekl druhý jednatel společnosti Martin Dvořáček, pro letošek chystá Kronospan investice za desítky milionů. Zaměřené budou na snížení prašnosti, hluku a úspory energií a vody.

zdroj: ČTK
Spustit audio