Vyřezávaná křížová cesta mezi Slavičínem a Nevšovou na Zlínsku vznikla díky darům místních lidí
Pokud se na Zlínsku vydáte ze Slavičína do Nevšové, čeká vás už na začátku cesty příjemná atrakce: Pivečkův lesopark. Dřevěné sochy a stavby v lese na okraji Slavičína začaly přibývat v roce 1940, kdy se rodina Pivečkových rozhodla vytvořit odpočinkové místo nejenom pro obyvatele Slavičína. Před pár lety dostala zmíněná spojnice dvou míst ještě další úroveň. Vznikla na ní dřevěná křížová cesta vyrobená řezbářem Martinem Cigánkem.
Lesopark se nachází na klidném místě a najdete v něm altán, jezírko, dětské hřiště i zříceninu hradu, která se váže k pověsti o vzniku Slavičína. A pak také spoustu dřevěných soch zvířat. Podívat se do něj můžete přijít kdykoli po celý rok.
Asfaltová cyklostezka do Nevšové začíná hned nad lesoparkem. Zpočátku vás čeká mírné stoupání, na kterém narazíte na první zastavení dřevěné křížové cesty. „Já nemám rád, když bývá křížová cesta na Velký pátek v kostele. A protože jsem rád chodíval po této cestě, která je už tak plná různých křížků a obrázků, tak jsem v roce 2017 řekl: pojďme se projít a cestou se zastavovat a modlit,“ popisuje slavičínský římskokatolický farář Marian Dej. Ve farnosti působí od roku 2016 a o dva roky později se s farníky rozhodli v místě vytvořit opravdovou křížovou cestu.
Umělecky ji ztvárnil řezbář Martin Cigánek. A lidé si ji zaplatili sami. „V neděli ráno jsem ohlásil v kostele, že si můžou skupinky, rodiny, nebo kdo chce, koupit jedno zastavení a zafinancovat ho. V neděli večer už jsem měl boj, protože už nebylo dost zastavení, která by mohli lidé podpořit,“ vypráví farář s úsměvem. Od roku 2019 je křížová cesta součástí procházky mezi Slavičínem a Nevšovou.
Trasa je dlouhá zhruba dva a půl kilometru. Nad obcí Nevšová ale končit nemusí. Na opačné straně vesnice totiž začíná další cyklostezka, která pěší i cyklisty dovede až do Luhačovic.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka