Vyhazování nedopalků z aut je největším problémem českých kuřáků. Policie je na ně krátká

25. červen 2017
Zprávy z

Všimli jste si někdy během jízdy autem, kolik nedopalků od cigaret se povaluje po českých silnicích? Podle policie patří vyhazování takzvaných „vajglů“ z okýnek aut mezi největší problém českých kuřáků za volantem.

„Z vlastní zkušenosti jsem zaznamenal, že tento nešvar se bohužel děje. Zejména je to konec křižovatky, využívají moment, kdy se nemusí naplno věnovat řízení a vyhodí ten nedopalek. Bohužel se stává, že za nedopalkem často putuje i krabička cigaret,“ popsal mluvčí Pražských služeb Radim Mana, kde se nachází nejvíce nedopalků.

Do sběrného dvora v Praze 9 Vysočanech přivezou každý měsíc zametací stroje z ulic 800 až 900 tun různých nečistot včetně nedopalků od cigaret.

Podle Petra Vomáčky z ÚAMK si řidiči vyhazující cigaretu z auta často neuvědomují, že mohou způsobit požár. „Mohou zapálit třeba suchou trávu kolem silnice nebo pak v extrémním případě i vozidlo, které má nějakým způsobem poškozeno palivové vedení, nebo případně i plynové vedení ve vozidle. Takže může i třeba zahořet,! vysvětluje Vomáčka.

Hodně nedopalků bývá často pohozených v levých jízdních pruzích. „Řidič totiž sedí nalevo a tím pádem nedopalky směřují právě k levé krajnici a možná i větrem, projíždějícími vozy zůstávají u levého obrubníku,“ dodává Vomáčka.

Tenhle zlozvyk začíná vadit už i samotným řidičům. „Mně to taky vadí, protože se s tím člověk setkává pravidelně. Nechtějí, aby jim to smrdělo v autě, tak to vyhazují ven,“ říká jeden z řidičů. „Určitě mi to vadí," tvrdí řidička. „Cokoliv se vyhazuje z vozu, mi vadí. Žvýkačka, nedopalek,“ dodává další motorista.

Policisté můžou za odhozený nedopalek z auta viníka pokutovat. Jenže musí řidiče při odhazování cigarety vidět. Na místě mu pak můžou uložit pokutu maximálně dva tisíce korun. V jiných zemích jsou ale pokuty za vyhození cigarety z auta výrazně vyšší. Třeba v Rakousku až 30 000 korun.

autor: hbc
Spustit audio