Vyberte nejkrásnější knihu Vysočiny pro rok 2023

18. září 2023

Tradičně před Podzimním knižním veletrhem v Havlíčkově Brodě vybíráme nejkrásnější knihu Vysočiny.

Hlasování pro knihy, které obsahově a tematicky souvisí s Krajem Vysočina, probíhá na stránce níže.

Vítěz získá Cenu čtenářů Krajské knihovny Vysočiny a posluchačů Českého rozhlasu Vysočina.

Při hlasování platí určitá omezení, z jednoho počítače (IP adresy) je možné hlasovat každých 20 minut. 

Hlasování končí 4. října 2023 ve 14:00 hodin!

Soutěž se řídí pravidly, která jsou v plném znění zde.

Přihlášené knihy

1. Historie dřevařského průmyslu ve Ždírci nad Doubravou

Autor: Milan Kopecký, Josef Němec

Vydavatel: Město Ždírec nad Doubravou

Kniha popisuje 150 let staré dějiny dřevařského průmyslu ve Ždírci nad Doubravou. Tamní pila ovlivňovala a stále ovlivňuje chod celého města. Vzhledem k velikosti a důležitosti závodu je Ždírec nad Doubravou nazýván hlavním městem dřevařského průmyslu v ČR.

2. Hluboká voda, nejhlubší les

Autor: Alice Hradilová, Jakub Orel Tomáš, Martin Jiroušek

Vydavatel: Horácká galerie v Novém Městě na Moravě

Skupinová výstava Horácké galerie „Hluboká voda, nejhlubší les“, kterou shrnuje tato publikace, se pokouší nahlédnout na fenomén lesních a vodních duchů v českém umění 19. a 20. století, navíc v dialogu s díly současných českých umělců. Rámec tohoto tématu se dotýká divadla, filmu, hudby či literatury.

3. Jihlava a okolí z nebe

Autor: Milan Paprčka, Radek Štěrba

Vydavatel: CBS Nakladatelství

Prolétněte se nad místy, v nichž se Morava stýká s Čechami a kde se třpytí zrcadla stovek rybníků. Nad místy, ve kterých odhalená krajina odkrývá zákoutí dosud tajená a prozrazuje tajemství z časů dávno minulých, kdy město Jihlava bylo stříbrnou pokladnicí Českého království.

4. Obec

Autor: Miloš Doležal

Vydavatel: Nakladatelství Petrkov

Neobvyklá originální poezie zakotvená v rodné vesnici a v lidských osudech jejích obyvatel. Ojedinělý lyrik prožívá duchovní spříznění s bližními jako své hluboce osobní téma. Druhé rozšířené vydání publikace obsahuje také básně z rukopisů, publikované poprvé.

5. Poprvé v Horácké galerii

Autor: Věra Staňková a kolektiv

Vydavatel: Horácká galerie v Novém Městě na Moravě

Inspirace pro učitele ve školkách a školách na prvním stupni základních škol a také pro rodiče menších dětí k návštěvě Horácké galerie v Novém Městě na Moravě. Návštěva galerie nemusí být nuda! Kniha byla vydána v rámci projektu CREDNET (Kreativní vzdělávání a networking).

6. Poutník chodí pěšky

Autor: Petr Hladík

Vydavatel: Petr Hladík

Kniha Poutník chodí pěšky popisuje cesty, které autor Petr Hladík spolu s fotografem Jiřím Michlíčkem absolvoval z Vysočiny na Říp, do Vídně a na Sněžku. Jsou v ní zachyceny také různé události a krátké příběhy, které spolu na cestách zažili.

7. Sochy pod novoměstskou oblohou

Autor: Jakub Orel Tomáš, Daniela Kramerová, Věra Staňková, Michal Šmarda

Vydavatel: Horácká galerie v Novém Městě na Moravě

Horácká galerie se dlouhodobě zaměřuje na sochařskou tvorbu. Ambicí jejího nového projektu „Sochy pod novoměstskou oblohou“, který publikace představuje, je oživit sochami exteriér Nového Města na Moravě a představit jeho současné umělecké osobnosti.

8. Spory o Jana Žižku 1424-2024

Autor: Petr Čornej

Vydavatel: Spolek Za záchranu rodného domu Jana Zrzavého v Okrouhlici

Rozsáhlý esej profesora Petra Čorneje je věnován vývoji a proměnám pohledu na nejvýznamnějšího husitského vojevůdce v průběhu šesti staletí. Ukazuje, jak se Žižkovo hodnocení měnilo a zrálo v souvislosti s dobou, ve které se formovalo. Kniha je vydána k blížícímu se výročí 600 let od Žižkovy smrti u Přibyslavi.

9. Tam, kde končí cesta (Vesnička Habří na Vysočině ve vzpomínkách pamětníků)

Autor: Andrea Buchtová

Vydavatel: Nakladatelství Anima manege

Kniha složená převážně ze vzpomínek pamětníků, kteří vyprávějí o životě v malé vesničce Habří na Vysočině, jak si ho pamatují z dětství nebo z vyprávění svých rodičů a prarodičů. Fascinující popis života na venkově v historii, která není tak vzdálená, a přesto pro nás dnes už nepředstavitelná. Příběhy dávných obyvatel umocňuje nádherné údolí řeky Bobrůvky, ve kterém se odehrály.

10. Vzory krásy – Vzory historických tkanin ze sbírek Diecéze brněnské a Kanonie premonstrátů v Nové Říši

Autor: Jiří Vácha, František Svoboda

Vydavatel: Masarykova univerzita – Nakladatelství Munipress

Tato publikace je výstupem projektu terénního výzkumu historických tkanin, uložených ve sbírkách brněnské diecéze, do které náleží mnoho farností z Kraje Vysočina. Úvodní statě se věnují jednak charakteristice zkoumaného materiálu a jeho zasazení do evropského kontextu, jednak obecné historii liturgického oděvu, jeho specifikům a jeho významu dříve i nyní.

11. Zvony na Vysočině (třísvazková knižní publikace – I. díl: Okres Jihlava, II. díl: Okres Žďár nad Sázavou, III. díl: Okres Havlíčkův Brod)

Autor: Radek Lunga, Radim Gonda, Karel Malý, Petr Vácha

Vydavatel: Muzeum Vysočiny Jihlava

Třísvazková knižní publikace je kompletní katalogový soupis zvonů a hodinových cimbálů na území okresů Havlíčkův Brod, Jihlava a Žďár nad Sázavou. Dokumentace zvonů zahrnuje zjištění jejich rozměrů a materiálu, z něhož jsou vyrobeny, časové a autorské zařazení, přepis a popřípadě překlad všech nápisů, popis výzdoby a určení hlavního tónu.

Spustit audio

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

E-shop Českého rozhlasu

Anglický humor, který léčí! A nestárne...

Vladimír Kroc, moderátor

doktor_v_domě.jpg

Doktor v domě

Koupit

Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko