Vyberte nejkrásnější knihu Vysočiny pro rok 2022

14. září 2022

Tradičně před Podzimním knižním veletrhem v Havlíčkově Brodě vybíráme nejkrásnější knihu Vysočiny.

Hlasování pro knihy, které obsahově a tematicky souvisí s Krajem Vysočina, probíhá na stránce níže.

Vítěz získá Cenu čtenářů Krajské knihovny Vysočiny a posluchačů Českého rozhlasu Vysočina.

Při hlasování platí určitá omezení, z jednoho počítače (IP adresy) je možné hlasovat každých 20 minut. 

Vyplníte-li formulář u hlasování, můžete vyhrát vstupenky na Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě.

Hlasování končí 12. října 2022 ve 14:00 hodin!

Soutěž se řídí pravidly, která jsou v plném znění zde.

Přihlášené knihy

1. ATELIÉR EX Jan Exnar

Autor: Jan Exnar

Vydavatel: Jan Exnar

Kniha výběrově ukazuje díla posledního desetiletí, která vznikla v Ateliéru EX a mapuje představivost a tvůrčí proces, jehož výsledkem je buď plastika z taveného skla, nebo malovaná vitraj. Akademický malíř a sklářský výtvarník Jan Exnar je rodák z Havlíčkova Brodu, kde stále žije a pracuje. Je jedním z nejvýraznějších žáků prof. Stanislava Libenského a jeho pokračovatelem šířícím slávu českého sklářského umění ve světě. Publikace vyšla u příležitosti jeho již páté výstavy v Galerii výtvarného umění v Havlíčkova Brodě.

2. Bouřlivák Olda

Autor: Jana Čeryová

Vydavatel: Vydavatelství a nakladatelství Aleš Čeněk

Oldřich Válek – jeden z historicky nejúspěšnějších hokejových útočníků Dukly Jihlava se rozhodl podělit se s čtenáři o střípky ze svého pestrého života. O tom, co mu hokej dal a co mu vzal. O jeho dětských hokejových začátcích na třebíčském rybníku přes jeho dlouhodobé úspěšné působení v Dukle Jihlava až po národní reprezentaci a zahraniční angažmá ve Finsku, Norsku, Německu a Francii.

3. Čarovné Žďárské vrchy

Autor: Jiří Hudec, Martin Kmeť a kolektiv

Vydavatel: CBS Nakladatelství

Žďárské vrchy nejsou horami v pravém slova smyslu, přesto v mnohém předčí jejich majestátní krásu. Jsou divoké a přitom vlídné, spoutají vás a zároveň vám dodají pocit nekonečné svobody. Ošálí vás a ponechají vám vědomí vlastní obyčejnosti ve srovnání s krajinou, které právem náleží označení ČAROVNÁ. Projděte se jimi prostřednictvím této knihy a poznejte je těmi nejkouzelnějšími pohledy.

4. Dům pod náměstím

Autor: Markéta Hejkalová

Vydavatel: Nakladatelství Host

Román o pomíjivosti času a neměnnosti lidských životů. Starý dům na hlavní ulici kousek pod náměstím v malém městě na Vysočině jako by měl svou vlastní paměť. Osudy jeho obyvatel se do jeho stěn zapisovaly od roku 1695 a dům má co vyprávět. Markéta Hejkalová na pozadí příběhu o historii jednoho domu postupně odkrývá silné osudy obyvatel kraje uprostřed naší země.

5. Herálečtí výtvarníci, umělci z Vysočiny

Autor: Ludmila Tučková

Vydavatel: Obec Herálec pod Žákovou horou

Publikace zprostředkovává přehled tvorby výtvarníků 20. století až do současnosti, kteří jsou spjatí s obcí Herálec pod Žákovou horou z Kraje Vysočina. Připomíná jména a díla žijících i nežijících umělců, aby byli uchováni v kolektivní paměti.

6. Jan Zrzavý a Benátky / Jan Zrzavý e Venezia

Autor: Jitka Měřínská

Vydavatel: Jitka Měřínská

Jan Zrzavý, český malíř, grafik, ilustrátor a scénograf, jeden z nejvýznamnějších českých umělců 20. století, měl vřelý vztah k Itálii – a to zejména k Benátkám, kam se téměř po celý svůj život vracel. Publikace představuje kompletní soubor 25 obrazů, které Zrzavý daroval benátským kapucínům.

7. Letecká válka nad Vysočinou

Autor: Jiří Šašek

Vydavatel: Nakladatelství Svět křídel

Kniha popisuje veškeré vážnější letecké nehody, k nimž došlo na území současného Kraje Vysočina v letech 1939 až 1945. Zvláštní pozornost je věnována německé výcvikové jednotce Schlachtgeschwader 102, která měla ve stavu legendární střemhlavé letouny Junkers Ju 87 „Stuka“ a během svého ročního působení z letiště v Německém Brodě zaznamenala minimálně 93 havárií.

8. Míla Doleželová

Autor: Markéta Bártová, Aleš Filip (ed.), Jana Horváthová, Tomáš Mazáč, Alena Mizerová (ed.)

Vydavatel: Masarykova univerzita – Nakladatelství Munipress

Kniha přináší nový, objevný pohled na tvorbu zcela mimořádné malířky Míly Doleželové (1922–1993). Žila a tvořila hlavně na Vysočině, pod horou Javořicí, v Jihlávce, Klatovci a Telči. Milovníkům umění zanechala nesmírně obsažné a monumentální dílo sestávající z fresek a nesčetného množství olejomaleb, kreseb a grafik.

9. Poklady v síti času – Muzea a galerie

Autor: Michal Stehlík

Vydavatel: Muzeum Vysočiny Třebíč

Publikace ve dvanácti tematických kapitolách představuje expozice muzeí a galerií v Kraji Vysočina. Jednotlivá témata postupují od kolekcí přírodnin přes sbírky umělecké, historické a technické až k pohledům na významné osobnosti regionu či počiny zaměřené na děti. Při prohlídce bohatých historických expozic se čtenář blíže seznámí s tématy války, šlechty a měšťanstva, obchodu, řemesel a zemědělství, hornických aktivit či hasičských tradic.

10. Příslušník StB Miroslav Pich-Tůma

Autor: Prokop Tomek

Vydavatel: Nakladatelství Svět křídel

Tématem monografie je příběh jedné ze symbolických postav období upevňování moci KSČ v Československu. Miroslav Pich-Tůma se přes relativně krátkou dobu působení nesmazatelně zapsal do dějin komunistického násilí v Československu. Jako přímý aktér se podílel na několika případech vražd, mimořádného mučení a zneužívání moci.

11. Synchronicita

Autor: Aleš Pitzmos

Vydavatel: Nakladatelství Carcosa

Hororový román z období protektorátu. Národ, marně toužící po svobodě, je drcen nacistickými kleštěmi. V této pochmurné době přichází učitel František Niederle do Lipnice nad Sázavou, aby vyučoval na místní měšťance. V malebné obci v hloubi Vysočiny touží nalézt klid, dočká se však pravého opaku.

12. Santiniho hvězda

Autor: Milan Šustr, Stanislav Mikule

Vydavatel: Nakladatelství TVÁŘE

Kniha Santiniho hvězda je malou poctou umění stavitele Jana Blažeje Santiniho-Aichla a jeho odkazu pro Žďár nad Sázavou. Fotograf Milan Šustr a historik Stanislav Mikule odhalují čtenářům tajuplnou symboliku čísel, jedinečné symetrie tvarů a hry světla a tmy. Opomenutý nezůstává ani duchovní význam celé stavby i historie poutí, které jsou jejím základním smyslem.

13. Vcházení do obrazů Josefa Jambora

Autor: Petr Halas a kolektiv

Vydavatel: Ústav geoniky AV ČR

Kniha věnující se obrazům Josefa Jambora, malíře původem z Vysočiny, představuje ukázku nevšedního mezioborového propojení přírodovědného zkoumání krajiny spolu s využitím krajinomalby. Metoda studia změn krajiny vychází z lokace míst malířovy tvorby v terénu a fotografického opakování záběrů.

autor: mik
Spustit audio

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

E-shop Českého rozhlasu

S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy

Koupit

Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.