Volby ve velkých městech Vysočiny: Většinově, kromě Žďáru nad Sázavou zvítězilo hnutí ANO

25. září 2022 06:00

Komunální volby na Vysočině jsou minulostí. Ve velkých městech Vysočiny - Jihlavě, Havlíčkově Brodě, Pelhřimově a Třebíči vyhrálo hnutí ANO. 

Vítězem voleb v Jihlavě je hnutí ANO 2011, které získalo v sedmatřiceti členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druhá koalice ODS s KDU-ČSL má 11 křesel. Do zastupitelstva se dostali také SPD s podporou Trikolory, Starostové a nezávislí kandidáti a koalice Pirátů společně s Fórem Jihlava. Tyto tři subjekty budou mít po 4 zastupitelích.

Hned dva vítěze měly volby v Třebíči. 8 zastupitelů má první ANO 2011, stejný počet mandátů ale získalo také druhé uskupení PRO TŘEBÍČ. 5 zastupitelů má Třebíč občanům a po 2 získali lidovci, SPD s podporou Trikolory a uskupení Břehy. 

Žďár nad Sázavou, Havlíčkův Brod a Pelhřimov

Vítězem ve Žďáře nad Sázavou je uskupení Žďár - ŽIVÉ MĚSTO. V zastupitelstvu bude mít 9 křesel, 6 ANO 2011 a nezávislí. Ve žďárském zastupitelstvu bude nově celkem šest stran. 

V Havlíčkově Brodě je vítězem voleb ANO 2011 - Ženy za Brod, které bude mít sedm zastupitelů. Druhá ODS má 5 křesel. Zvláštností voleb v Havlíčkově Brodě je, že se do zastupitelstva dostalo všech deset kandidujících stran a uskupení. 

V Pelhřimově je situace podobná jako v Třebíči. O několik desetin procenta vyhrálo hnutí ANO 2011. Druhá ODS má ale stejný počet pěti zastupitelů. Ve všech velkých městech teď začínají povolební vyjednávání o nových koalicích. 

Spustit audio

Související