Vojáci i místní si v Ořechově připomněli výročí západního odboje

Více než stovka lidí si v sobotu v Ořechově u Telče připomněla 60. výročí od vysazení paraskupiny Out Distance. Během slavnostního aktu položili u pomníku věnce představitelé Československé obce legionářské, armády i samosprávy.

Před 60 lety byli na Vysočině vysazeni tři parašutisté, vycvičení v Anglii k sabotážním akcím na území okupované republiky. Akce, při které měli umístit radiomaják k navádění bombardérů, se ale nezdařila. V roce 1973 se v Ořechově podařilo postavit pomník veliteli skupiny Adolfu Opálkovi a obětem fašismu. Historii setkávání u pomníku přiblížil Július Maleček, který akce pořádá. Kvůli zdravotním problémům chyběli letos na slavnosti poslední žijící příslušníci Královského letectva. Deset jich přijelo v třiasedmdesátém, před odhalením památníku ale museli svléknout své anglické uniformy. Zástupce hejtmana Vysočiny Miloš Vystrčil vyjádřil radost nad tím, že byli zrovnoprávněni ti, kteří bojovali proti fašismu na západní i východní frontě a v domácím odboji. Poděkoval všem, kteří na ně nezapomněli. Šest lidí, kteří byli nějakým způsobem s odbojem spojeni, dostalo pamětní medaile.

Úkolem paravýsadku Out Distance, který měl původně přistát na Táborsku, byla doprava radiomajáku pro navádění bombardovacích letadel a sabotážní operace na okupovaném území Československa. Operace se však kvůli řadě chyb nezdařila. Vesnice tehdy unikla represím gestapa, přestože místní hlídka a starosta oznámili výsadek až po deseti hodinách. Pátrací akce se zúčastnilo přes 400 četníků a příslušníků jednotek SS. Paradoxně rudoarmějci chtěli po válce hlídku potrestat. Události v Ořechově nejsou ani po 60 letech přesně zdokumentovány. V obci je údajně dodnes zakopán materiál, který se gestapu nepodařilo najít. Velitel výsadku Opálka po atentátu na říšského protektora v červnu 1942 našel smrt v kryptě pražského kostela svatého Cyrila a Metoděje. Další člen, Ivan Kolařík, se v bezvýchodné situaci otrávil. Třetí z parašutistů Karel Čurda se stal konfidentem gestapa a po válce byl popraven.