Vlk iberský je samotář, často spolu nevydrží ani páry

Přes to, že je vlk iberský ohrožený vyhubením, byl jako jeden z mála evropských poddruhů vlků povolen jeho lov až do roku 2021. Dneska je jeho lov zakázaný, ale lidé mají na jeho mizení stále velký podíl.

Uvádí se, že až 50 % nalezených mrtvých vlků iberských je způsobeno lidskou činností. Dneska už nejde jenom o pytláctví, ale také o srážky s auty anebo o to, že vlci sežerou nějakou otrávenou návnadu. A aby toho nebylo málo, dneska jsou tito vlci ohrožení i tím, že se kříží se psy.

Vlk iberský se o toho klasického vlka evropského, který žije i ve střední Evropě, a tudíž třeba i na Slovensku nebo v České republice, liší. Zatímco naši čeští vlci jsou hodně šediví, ti iberští mají rezavohnědou srst, jsou štíhlejší a šlachovitější.

Vlk iberský se od vlka evropského liší i chováním. Je to samotář. Často je velmi nesnášenlivý k dalším jedincům svého druhu. Dokonce spolu nevydrží ani páry. I když pochází ze Španělska, můžeme u samců a samic iberského vlka mluvit o italském manželství.

autoři: Martin Maláč, ZOO Jihlava , Simona Kubíčková
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.