Vlasy se během života mění v pravidelných intervalech
Můžeme říci, že prožívají takové „sedmiletky“, v sedmi letech, ve čtrnácti a v jednadvaceti prochází naše tělo pravděpodobně hormonálními změnami, a to se odráží i na naší pokrývce hlavy. V Tandemu nejen o tom mluvila jihlavská kadeřnice Helena Pudilová.
Dětské vlásky se mění velmi rychle, z blonďatého kudrnatého andílka se pak klidně stane brunet s vlasy jako hřebíky. Odborníci tvrdí, že v první třídě můžeme odhadnout, jaké budeme mít vlasy v dětství a pubertě, a zhruba v osmnácti je jasné, jaké po zbytek života.
Helena v Tandemu také vyvrátila některé mýty, např. že ostříhání batolete způsobí větší kvalitu jeho vlasů, že časté mytí vlasy ještě více mastí, a že barvení naší kštici škodí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.