Věžnička bývala kdysi samá bažina a lidé neměli kam uložit brambory. Vymysleli si speciální sklípky

8. srpen 2017
Věžnička u Polné, sklípky

Když budete projíždět Věžničkou, malou vesničkou u Polné na Jihlavsku, určitě si všimnete řady sklípků, které nápadně připomínají ty vinné z jižní Moravy. Tady v srdci Vysočiny ale opravdu vinohrad nenajdete. Tyto sklípky bývaly plné plodiny pro náš kraj mnohem typičtější.

Věžničkou na Jihlavsku protéká Jamenský potok, který až do začátku dvacátého století dělal místním jenom starosti. Často se vyléval z břehů a majitelé chalup v jeho blízkém okolí si tak ani nemohli vyhloubit sklípek pod domem. Kam ale uložit úrodu brambor nebo řepy? Věžnička leží v dolíku a nabízely se obecní pozemky výše ve svahu směrem na Polnou. Dodnes stojí kousek od silnice sedm sklípků a další najdete i v jiných částech obce. „V roce 1906 až 1907 tady proběhla regulace, která změnila střed obce,“ říká Miloslav Vomela, který bydlí v jednom z domů u vody. U chalup už bylo od té doby sucho, ale sklípky zůstaly dodnes.

Sklípky nebyly velké. Na úrodu brambor ale stačily

„Tenhle byl mýho souseda, ten se jmenoval taky Vomela. Každej ten sklípek patřil k někomu,“ ukazuje na řadu sklípků Miloslav Vomela. Jeden z nich patřil i k místní pastoušce, kde žili nemajetní. I ti tak měli místo k uložení zásob. „Tenhle patřil nám. Určitě to není sklípek, kde by se dalo vyrábět nebo skladovat víno,“ vstupujeme do jednoho ze sklípků, jehož rozměry odhadujeme na dva a půl krát čtyři metry. Ani na výšku není velký. „Tenkrát byli menší lidi, nebo tady bylo tak tvrdo, že už se jim nechtělo,“ směje se Miloslav Vomela.

Hlavačice na sadbu ležela ve speciálním výklenku

Sklípek má ve stropu větrací otvor. „Kterým vlastně i ty brambory, protože cesta byla vzadu, mohli sypat,“ dodává pamětník. Ústí větráku je na povrchu kryté stříškou, aby do sklepa nic nepadalo. „Támhle se třeba uskladňovala, v tom výklenku, hlavačice. Vybrali tu nejlepší a tu potom sázeli na jaře,“ ukazuje. Hlavačice se říkalo bílé řepě. Sklípek míval dřevěnou přepážku, za kterou byly brambory.

Miloslav Vomela také vysvětluje, jak poznáme, který sklípek je dodnes využívaný. Má dveře zamčené na zámek.

Spustit audio
  • Životní styl
  • Publicistika