Většina obyvatel ze dvou rušených ubytoven v Ústí nad Labem zatím nemá kam jít

29. červen 2018
V Ústí nad Labem se zavírají dvě ubytovny.jpg

Lidé z rušených ubytoven si od července musejí najít nové bydlení. Hledání nového domova jim komplikuje i to, že v Ústí nad Labem jsou lokality, kde novým nájemníkům není vyplácen doplatek na bydlení. Gerhard Hadi se ptal tamních Romů.

Jaká je momentálně situace v Ústí nad Labem ohledně Romů? Jaké tu máte postavení?

„Je to tady velmi špatné. Je tu velký rasizmus. Zatím největší, jaký jsme kde zažili. Vůči nám Romům. Není to rasismus celkový, ale týká se jen Romů.“

A víte už, jaká je situace? Kam ti lidé půjdou? Kde budou bydlet? Jak se to bude řešit?

„Ano, víme, kde budou. Budou na ulici. A to díky městu Ústí nad Labem. Řešit se to bude nijak. Prostě vyhození z města a vyhnanství.“

V objektech v centru města a ve čtvrti Střekov žije asi 230 lidí, z toho 80 dětí. Hovoří obyvatelé místní čtvrti Střekov:

„Bydlím tam s malou asi šest měsíců.“

Jedná s vámi někdo? Mluví s vámi vůbec?

„Vůbec nic. Řekli mi, že nám zkrátka nepomůžou.“

„Tady si člověk nepomůže. I kdybyste chtěli, i kdyby pracovali, výše kauce je v dnešní době prostě nehorázná.“

Jaká je situace na ubytovnách?

„Je špatná. Udělali to majitelé ubytoven. Žijí tu pohromadě Romové, naženou je na jednu hromadu. Kdyby jim dali byty, žili by slušně, uklízeli by, žili by normálně jako bílí. Ale co oni chtějí? Všechno se to musí platit. Co si ušetří z podpory? Nic.“

V Ústí nad Labem se vám žije dobře?

„Ano, mně se tu žije dobře. Mně tu špatně není.“

Kdyby si tu chtěl nějaký Rom najít práci, jde to?

„Když člověk chce, práci si najde. Když je to lajdák, práci si nenajde. Když je to slušný Rom, najde si práci, najde si slušné bydlení. A žije.“

„Proč by lidi nešli normálně do práce? Kdyby šli lidi normálně do práce, mají na nájem, na živobytí, na všechno. Je zbytečné tu čekat na nějakou podporu.“

Od města žádají obyvatelé ubytovny, aby objekty vykoupilo. Obyvatelé by potom založili družstvo a starali se o dům sami. Případně chtějí od města pomoc, aby si zajistili standardní bydlení. Hovoří Karel Karika, místostarosta městského obvodu Ústí nad Labem – město:

„Myslím si, že momentálně je situace vyhrocená vůči ubytovnám. Samozřejmě, chápu to jako signál, co se může stát, až bude celé město vyhlášenou bezdoplatkovou zónou, kde každá nová smlouva nebude mít doplatek na bydlení. Tím pádem ztrátou bydlení bude ohrožena až třetina obyvatel. Myslím si, že to bude daleko horší případ, než je tento, protože například v mém obvodu, kde se zavírá ubytovna na Klíšské, věřím tomu, že do 30. června seženu všem obyvatelům byty.“

Proč přišlo město s takovým opatřením, rozhodlo se, že bude činit takové kroky?

„Vyhlásil to magistrát, na popud svých zastupitelů. Byli jsme přehlasováni.“

Jak očekáváte, že to dopadne? Myslíte, že někteří lidé skončí na ulici?

„Doufám, že nedovolíme, aby zůstali na ulici. To znamená, že pokud by 30. června někdo neměl kde bydlet, budeme muset otevřít krizové centrum, které je v Krásném Březně.“

autor: Gerhard Hadi
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.