Velkomeziříčská synagoga po roce koncertů, přednášek a výstav zavírá. Stále je totiž zkolaudovaná jako obchodní dům

20. červen 2024 15:38

Dlouhé roky byla ostudou, v posledním roce se bývalá synagoga stala kulturním centrem Velkého Meziříčí. Jenže teď je zavřená a pořadatelé akce překládají jinam nebo odsouvají.

V pátek se měl synagogou rozeznít dixieland, Ivan Mládek a jeho Banjo Band ale musí koncert odložit. Město totiž s okamžitou platností novou synagogu zavřelo. Není totiž zkolaudovaná jako kulturní prostor.

Podle platných předpisů by se mohlo v synagoze potkat maximálně 80 lidí a koncerty i jiné akce byly vyhledávanější - lákal nejen program, ale i samotné místo s velkým geniem loci, kulturní památkou z červených cihel a zajímavá akustika.

Synagoga navzdory stavebnímu půvabu byla ostudou Velkého Meziříčí kvůli porevolučnímu využití. Byla tam v podstatě zastřešená tržnice, kupující lákaly blikající poutače. To vše skončilo před rokem, když od židovské obce kulturní památku převzalo město.

Město už předem avizovalo, že chce synagogu opravit a opakovaně zkolaudovat, aktuální dění to ale uspíší. Bezprostředním důvodem k tomu je oznámení, které přišlo na hygienickou stanici.

autor: Daniel Zach
Spustit audio

Související