Ve Žďáře nad Sázavou si budoucí generaci pracovníků v kultuře vychovávají ve speciálním kroužku

5. červen 2024

Podle čeho se vybírají knížky do knihovny, co všechno obnáší uspořádat výstavu, nebo jak se točí film? Práci v kultuře se učí děti z kroužku pojmenovaného Kulturní laboratoř.

Na založení kroužku se domluvily ředitelky žďárské knihovny Matěje Josefa Sychry Martina Sedláková a ředitelka Regionálního muzea. Martina Schutová. Během celého roku se s dětmi věnovaly kulturním zařízením ve městě a tvorbě, vše zastřešené jedním společným obdobím.

„Každý měsíc jsme se věnovaly jinému tématu – literatura, muzejnictví, věnovali jsme architektuře, především té secesní, protože téma bylo první republika. Zabrousily jsme do etikety, tance, huby, byli jsme se podívat v místním divadle, v zákulisí. Potom to byla také samotná organizace akcí, tak jak děti vyzkoušely v praxi právě tady na této vernisáži," vysvětluje Martina Sedláková. K výstavě patří i modely zvířecích výběhů pražské ZOO, která byla založena za první republiky. Na jejím příkladu si v kroužku vysvětlovali rozvoj turistiky a dalších témat dané doby.

Děti si také zkusily natočit film, z čehož měly nejprve strach. Nakonec ale vznikly tři černobílé grotesky na motivy knížky Povídání o pejskovi a kočičce, natočené vedoucími kroužku na mobilní telefon. „Já jsem hrál zajíčka v posledním filmu,“ říká Albert Kantor, jehož ztvárnění postavy publikum nahlas rozesmálo. Viola Forstová hrála kočičku ve filmu Kaňka v dopise, navíc v den vernisáže zahrála na flétnu.

K tématu film se děti zašly podívat do místního kina Vysočina, kde se jim zaměstnanci věnovali, ukázali jim filmovou promítačku i prostor za filmovým plátnem. „Musím říct, že dětem ty zážitky z kroužku vždycky záviděli i rodiče,“ usmívá se Martina Sedláková.

Spustit audio