Ve světě existují společnosti, kde vládnou ženy. Ne všude proti tomu muži bojují

23. květen 2016
Kateřina Karásková, autorka knihy Kde ženy vládnou

V mohutnosti je síla! Štíhlost je znakem slabosti! Muž z tebe musí mít strach! Toto je matriarchální moudro Tehuán, žen z jihu Mexika, z Tehuantepecké šíje, z etnika Zapotéků. „Proslavily se v průběhu historie tím, že byly velmi podnikavé. Jejich muži pracovali během nočních hodin na polích, je tam velké teplo, proto v noci. A ony prodávaly to, co jim muži z pole přinesli. Ženy si tam vytvořily svoje království,“ vyprávěla v Dobrém dopoledni Kateřina Karásková, autorka knihy Kde ženy vládnou.

Na první pohled prý Tehuány vypadají jako gladiátorky nebo amazonky. „Jsou mohutné, majestátní a nesou se jako opravdové královny. Vozí se na motorizovaných vozících, které řídí o hodně drobnější muži. První dojem je, že vidíte obrovské ženské, které vezou drobní muži. Ony jsou schopné vytvořit dojem, že tam vládnou ženy,“ popisuje ženy z jihu Mexika Kateřina Karásková.

Ženy pijí méně alkoholu, a proto mají chytřejší hlavu

Ve skutečnosti je to ale složitější. „Ženské ovládají rodinu, starají se o peníze, ovládají místní trhy, ovládají tradiční fiesty. Ženy udržují tradice. Muži jim odevzdávají, co vydělávají. V minulosti plodiny, dnes plat. Ženy se starají o peníze. Muži to berou. Říkají, že jsou ženy schopnější v managementu peněz, že jsou inteligentnější, že jsou chytřejší než muži. Zdůvodňují to tím, že ženy pijí méně alkoholu a proto mají chytřejší hlavu.“

„Dnes muži získávají větší pravomoci tím, že pracují mimo domov, vydělávají peníze. Vždy si nějaké peníze ulijí. Chlapi si začínají nacházet cestičky a ještě vidí, že to jinde v Mexiku funguje jinak, že tam jsou chlapi machové a mají pravomoci, tak je situace malinko nahnutá.“

Dobrý, ale práva mužů by zase měly propagovat ženský

Před deseti lety pracovala v Anglii pro organizaci Womankind Worldwide. „Objevil se tam jednou Kanaďan, který přednášel o ženských právech, byl velmi charismatický, mně se to moc líbilo. Přišla jsem domů a řekla jsem svému příteli, že takhle by to mělo být pořád. Že by ženská práva měli propagovat chlapi, že ostatní muži jim budou lépe naslouchat. Přítel mi na to řekl: dobrý, ale práva mužů by zase měly propagovat ženský,“ vzpomíná Kateřina Karásková.

Kateřina na jeho upozornění odpověděla, že pokud by takoví muži na světě byli a potřebovali podporu, že to pro ně ráda udělá. „Přítel si tehdy vzpomněl na matriarchální etnikum Mosuo, na které narazil v Číně. Tam ženy vládly, nikdy se nevdávaly, děti patřily jenom jim, a že chlapi strávili celý svůj život jako maminčini mazánci bez práv. Já si říkala, to je super, to by chtělo zjistit, jestli jsou takové další společnosti ve světě a jestli je to vůbec možné, aby někde vládly ženy,“ vypráví Kateřina Karásková.

Já tomu Googlu ukážu, že tyhle společnosti existují

Sedla k internetu a zadala do vyhledavače slůvko matriarchy, matriarchát. „Ten Google se mě zeptal: měl jste na mysli patriarchy, patriarchát? To mě docela naštvalo, já tomu Googlu ukážu, že tyhle společnosti existují a začala jsem pátrat dál. Postupně jsem našla různá místa, vytvořili jsme si seznam a objížděli jsme s přítelem společně.“

Z jejich mnohaletého putování vznikla kniha Kde ženy vládnou. Podrobně v ní popisují čtyři společnosti: Zapotéky z Tehuantepecké šíje v Mexiku, Minangkabauy v Indonésii, Mosuy v Číně, Khásíy. „Ta je v Indii a tam muži seriózně bojují za stejná práva se ženami. To je asi jediná společnost na světě, kde se toto děje,“ vypráví Kateřina Karásková.

Spustit audio
autor: Tamara Pecková