V Žďáře se v rámci představení živého betléma lidé svezli na velbloudovi

Živý betlém, Žďár nad Sázavou
Živý betlém, Žďár nad Sázavou

K času těsně před Vánoci patří ve Žďáře nad Sázavou živý betlém. K samotnému představení letos přibyly i projížďky na hřbetě velblouda.

Symbolický zvonek zahájil letošní představení živého betlému ve Žďáře nad Sázavou. Od shonu nákupů vánočních dárků i od televize přilákal třeba pana Bohuslava nebo Lenku Šimo. „Podle mě je dobrý, že je to každý rok, co vím. Já živý betlém vnímám jako tradiční událost ve Žďáře. Vždycky se těším, že tahle vánoční akce tady probíhá, je oblíbená jak pro rodiny s dětmi, tak pro dospělé. Je to krásná tradice.“

Vánoční atmosféru má rád i Jan Janů, který jinak velké akce nevyhledává. „Líbí se mi nejvíc ten velbloud, je to tady velice hezké.“

Velbloud

Jednoznačně největší atrakcí žďárského betlému byl velbloud. Nejen při představení, ale i před a po něm vozil lidi. Tedy alespoň ty, kteří překonali strach. „Tím, že mu věnujete čas a chodíte a chodíte. Než jsem na tohohle velblouda posadila prvního člověka, nachodila s ním stovky kilometrů normálně pěšky. Trvalo mi to tři nebo čtyři roky. Jmenuje se Šajtan a momentálně mu je třináct let,“ říká majitelka velbloudí stanice Žaneta Krátkošková.

Kromě jejího svěřence se pozornost návštěvníků upínala samozřejmě také k hercům na pódiu, jedním z nich byl student čtvrtého ročníku gymnázia Libor Havlík.

„Zjistíme s Marií, že musíme jít do Betléma na soupis lidu, ještě zjistím, že Marie je těhotná, takže hledáme přístřešek pro Marii a pro narození malého Ježíška. Nemůžeme nikde nic najít, protože v Betlémě je hlava na hlavě, až pak nám stařenka poradí, kde je jeskyně a tam se narodí Ježíšek,“ popisuje představitel Josefa.

Živý Betlém si lidé užijí i jinde na Vysočině. Do Štědrého dne ho stihnou například v Měříně, Třebíči, Třešti nebo ve Světlé nad Sázavou.

Spustit audio

Související