V supertajném krytu S-7 se můžete ztratit. Má rozlohu šest tisíc metrů čtverečních

21. červenec 2016

Ministerstvo vnitra také letos umožní prohlídkové dny v nejtajnějším objektu na Vysočině. Jedná se o supertajný objekt protiatomového krytu S-7 v Třešti u Jihlavy. Všechna čtyři patra každé o rozloze 1500 metrů čtverečních dobře zná Jiří Šťastný z Historického radioklubu československého, který provozuje Muzeum Tesla Třešť.

„Na začátku jsem třikrát zabloudil, nebýt místních správců, tak bych tam nejspíš bloudil doteď. Opravdu je to velmi rozsáhlý objekt. Mám oprávnění prohlédnout si všechna zákoutí krytu. Naštěstí má všude na stěnách přísně tajné plány, které jsou pod deskami a pokud nezhasne světlo, dá se najít cesta ven,“ usmívá se Jiří Šťastný.

Sál bojového velení je to nejzajímavější

Vejít dovnitř chce podle Jiřího Šťastného odvahu. „Některé prostory jsou stísněné, tmavší, návštěvníci by měli popřemýšlet, jestli si troufnou do úzkých propojovacích chodeb. Loni se jednomu návštěvníkovi udělalo právě z tohoto důvodu špatně. Vyvedli jsme ho ven a během chviličky byl v pořádku.“

Prohlídková trasa návštěvníky provede po spodních patrech, nadzemní jsou víceméně prázdné prostory a nic zajímavého k vidění tam není. „Nejzajímavější místnost je sál bojového velení, to je hlavní a největší místnost, kvůli které je celý objekt postaven,“ říká Jiří Šťastný. „Je to obrovská dvoupatrová místnost. V hlavním sále byly kancelářské stoly a vybavení typu telefonů, telegrafů a dálnopisů,“ přidává detaily velína Jiří Šťastný.

Návštěvníci krytu pošlou dálnopisem telex

V tomto přízemí pracovali hlavní velící pracovníci. „O to půl patro výš je přísálí, kde pracovali různí šifranti, pracovníci spojů pošťáci a všechny služby, které byly pro velení potřebné. Místnost je dnes bohužel prázdná, ale snad se nám podaří do ní umístit fotografie původního vybavení. Také máme připravenou ukázku funkčních exponátů. Hlavně spojovací techniku jako telefony, dálnopisy,“ popisuje součást připravované prohlídky S -7 Jiří Šťastný.

Jiří Šťastný, Muzeum Tesla Třešť

„Díky kolegům spojařům budeme mít funkční spojení jednak telefonní a jednak dálnopisné. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet zatelefonovat klasickým analogovým telefonem prostřednictvím místní ústředny do našeho muzea a stejně si pomocí dálnopisu poslat telex,“ zve na dny otevřených dveří tajného objektu v Třešti Jiří Šťastný a prosí, aby se zájemci o prohlídku objednali třeba na stránkách muzea.

Jediný speciální vysílač časových značek OMA na světě mají v Třešti

Jiří Šťastný pozval také do Muzea Tesla Třešť. „V poslední době se nám podařila uspořádat a znovuotevřít expozice takzvané průmyslové nebo těžké radiotechniky. Technika vysílací a také odbavovací také z rozhlasu a z televize. Dají se získat díky příspěvkům těchto institucí. Už o nás naštěstí vědí, tak nám techniku přenechají. Máme spoustu unikátních kousků. Například speciální vysílač časových značek OMA z poděbradského vysílače, který je jediný na světě,“ zve k návštěvě do třešťského muzea Tesla Jiří Šťastný.

autor: Tamara Pecková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.