V souvislosti se zaměstnáváním starších lidí úřady práce využívají i tzv. ergodiagnostiku

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Výroba měchů vyžaduje jemné ženské ruce

Nezaměstnanost je v poslední době v České republice rekordně nízká. Přesto lidé nad 50 let hledají práci těžko. Proč a co s tím může každý takový nezaměstnaný dělat, přišla do Poradny Českého rozhlasu Vysočina říct Jarmila Klejzarová z Úřadu práce v Jihlavě.

Výhodou lidí ve věku nad 50 let je to, že jsou stabilní, mají odrostlé děti, mají zkušenosti, umí pracovat, bývají loajální zaměstnavateli. Zaměstnavatelé ale mají nejrůznější předsudky, především pokud jde o zdravotní stav, nevyhovující vzdělávání nebo problémy s dojížděním.

Chuť pracovat je rozhodující

Důležitá je při hledání práce motivace. A dvojnásobně to platí právě u lidí nad 50 let. „Dost špatně je, pokud se lidi nějakým způsobem zapřou. Mají pocit, že je všechno pryč a nic nemůžou a všechno je bolí a všechno je problém,“ upozorňuje host.

Ergodiagnostika proklepne každého uchazeče

Vyšetření provádí v nemocnici v Třebíči a trvá dva až tři dny. Obsahuje testy motoriky, fyzické zdatnosti a aktivity. Na základě toho uchazeč o práci získá potvrzení, jakou práci může vykonávat, kolik času může například stát, sedět, jak těžká břemena může nosit, jakou psychickou zátěž obstojí.

Úřad práce pomáhá rekvalifikovat i stávající zaměstnance

Úřad práce je schopen zajistit rekvalifikaci i stávajícím zaměstnancům. Pokud například firma má dostatek automechaniků, ale chybí jí řidiči, je možné přes Úřad práce zajistit rekvalifikaci stávajících zaměstnanců.