V rodném domě Jana Zrzavého v Okrouhlici je živo, i když se z něj škola odstěhovala

Rodný dům Jana Zrzavého, Okrouhlice
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Rodný dům Jana Zrzavého, Okrouhlice

Malíř Jan Zrzavý se narodil v bytě řídícího školy v Okrouhlici Hanuše Zrzavého. Do nevelké budovy se tehdy vešlo 192 dětí.

V posledních letech, než se děti z okrouhlické školy po sto čtyřiceti letech přestěhovaly do nové budovy, už jich bylo jen kolem padesátky. Rodný dům Jana Zrzavého ale v žádném případě neosiří. O malířův odkaz pečuje okrouhlický Spolek za záchranu rodného domu Jana Zrzavého a už začíná uskutečňovat první plány.

Zrzavý fotografem

Vstup do budovy zdobí černobílé fotografie. Spolek nechal původní Zrzavého fotky zvětšit a přetisknout na plátno: „On byl také velmi dobrý fotograf, a na těch fotkách je krásně vidět, jak ta témata přecházela z reality do fotek a z fotek do obrazů,“ říká Ladislav Langpaul ze Spolku pod velkou fotografií Jana Zrzavého a nápisem Vítám vás.

Školní zahrada

Spolek také zpřístupnil školní zahradu, kde mohou rodiny s dětmi posedět a pohrát si. Další plány má i s bývalými třídami. V jedné z nich by měla v budoucnu vzniknout stálá výstava malířovy komplexní ilustrační tvorby.

Původní řídícího byt se právě v těchto dnech proměnil ve výstavní sál pro dva místní malíře. „Jsou to Josef Barták a Zdeněk Valenta, každý místní o nich ví, že malují, jsou to známá jména. Chtěli jsme, aby sem lidé, kteří přicházejí vzpomínat, jak sem chodili do školy, se mohli zároveň podívat i na umění,“ zve na první výstavu Ladislav Langpaul. Přístupná bude každou neděli nejméně do 5. října, kdy se koná desátý ročník podzimního pochodu krajem Jana Zrzavého Jeníkova špacírka.