V pěstování zeleniny je důležité vybrat odrůdu vhodnou pro dané období

17. červenec 2018

Lze v teplém a suchém létě úspěšné pěstovat zeleninu? V poradně Českého rozhlasu Vysočina jsme se ptali zkušeného zahrádkáře Ladislava Dufka z Telče.

Jedna věc jsou samotné rostliny, druhá je pak hnojení a ochrana před škůdci.

„Jsou samozřejmě rostliny, které už teď vůbec hnojit nebudeme, protože je budeme za pár dnů sklízet. Je to třeba pozdnější hrách nebo cibule. Naopak hnojení a ochranu potřebují rostliny, které sklízíme na podzim. Je to třeba celer, kapusta, špenát, pozdní zelí,“ vyjmenoval Ladislav Dufek, zahrádkář z Telče.

Po hnojení, je-li to nutné, můžeme sklízet za 24 hodin. U postřiků proti škůdcům je to jiné, vždy záleží na přípravku, který používáme.

Mnozí zahrádkáři se potýkají s problémy například u květáku, brokolice apod. Rostliny jsou napadané drobnými škůdci. „Problém je v tom, že pěstujeme v létě odrůdy, které jsou určené k pěstování na jaře nebo na podzim. Už při nákupu semen na to musíme dávat pozor. A pak všechny tyhle rostliny potřebují vodu a to je letos problém.“

Kapková závlaha

Řešením pro pěstitele zeleniny je tzv. kapková závlaha. „Ta voda se prakticky nevypařuje. Spotřebujeme asi polovinu vody oproti klasickému zalévání. Této způsob se dá použít i ve velkém, například školky stromů to používají také a zavlažují tak ovocné stromy.“

Kdy hnojit a kdy nehnojit?

Chceme-li, aby hnojení zahrady bylo efektivní, měli bychom podle Ladislava Dufka postupovat následovně: „Hnojit bychom neměli v pravé poledne, z toho vyplívá ráno a navečer. A neměli bychom hnojit na suchou půdu, je důležité před tím zalévat. A po hnojení také trochu zalít.“

autoři: Hela Dvořáková , mik
Spustit audio