V Ostravě proběhl happening za rovný přístup romských děti ke kvalitnímu vzdělávání

18. listopad 2017

Uplynulo už deset let od rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který se týkal diskriminace na českých školách. Soud vyzval Českou republiku, aby přestala romské děti ve velkých počtech posílat do zvláštních škol s diagnostikovanou mentální poruchou. Výročí připomněli Romové v Ostravě velkým happeningem. Většina oslovených se shodla na tom, že tento problém se dodnes nepodařilo odstranit.

Nacházíme se na náměstí Svatopluka Čecha v Ostravě – místo, kde se Romové schází často a rádi. I když dnes je sem přivedl poněkud vážnější důvod.

„Pořádáme happening k 10. výročí rozsudku D. H. a ostatní versus Česká republika (D. H. jsou iniciály jedné z dívek, která se soudila za své právo na rovný přístup ke vzdělání, pozn.red.), v rámci kterého byla ČR odsouzena za diskriminaci romských dětí a to tím, že je nadměrně diagnostikovala jako lehce mentálně postižené.“

Už je to deset let?

„Přesně tak. V praxi se ale nic nezměnilo.“

To byla slova Magdaleny Karvayové, která zastupuje organizaci Awen Amenca. Ta společně s Asociací Romských Rodičů zorganizovala akci, která probíhá tady na náměstí.

„My jsme strašně rádi za inkluzivní legislativu, za novelu školského zákona. Samozřejmě praxe vypadá trošku jinak. Tímto happeningem chceme dát najevo, že romští rodiče stojí o to, aby jejich děti měly kvalitní vzdělání, ale brání jim systémové překážky, které to neumožňují.“

Kdybyste zmínila nějaký konkrétní příklad z praxe, o kterém víte?

„Například hned při zápisech do kvalitních, nesegregovaných škol. My víme, že dítě znalosti má, protože v rámci kampaní, které organizujeme, máme i nezávislého pedagoga, který děti zkouší. Takže my víme přesně, jak na tom děti jsou. Ale u zápisu má dítě všude poznámku neuspěl. Nebo nám ředitel narovinu řekne, že tolik romských dětí na školu nepřijme.“

V praxi se mnoho nezměnilo

Na náměstí se na jednom místě potkala spousta příběhů. Nepříjemných rodičovských zkušeností. Typické je to, co zažila a stále zažívá maminka Pavlína Kováčová. Má čtyři děti:

„Moji dceru napoprvé přijali – ona je světlá, má světlé vlásky, nikdo nic nepoznal. Až na první třídní schůzce, tam to začalo. Nejprve odsuzování ze strany dětí, nechtěly ji do kolektivu, nadávali jí. Když si šla stěžovat za paní učitelkou, že jí nadávají do cikánů, tak jí řekla: „No vždyť jsi, nebo nejsi?“ U dětí, které jsou utlačované a nemají zastání u učitele, tak vidíte, jak se z jedničkáře stane třeba trojkař.“

Potkal jsem tady i paní Alenu Leškovou, což je maminka, která před deseti lety vyhrála u evropského soudu:

„Ano, chodí za mnou a ptají se mě, jak to mají řešit. Říkám jim, že to tak nemůžou nechat. Oni se pak diví, že jejich z dětí prakticky nic není!“

Výzva k ukončení diskriminace na školách

Tato akce bude mít pokračování. Kdo sem přijde, může podepsat výzvu. Pokračuje Magdalena Karvayová:

Magdaléna Karvayová

„Awen Amenca a Asociace Romských Rodičů vydali prohlášení, které vyzývá vládu a relevantní aktéry v oblasti vzdělávání, aby ukončili systematickou diskriminaci romských dětí. Toto prohlášení bude prezentováno na konferenci, která proběhne 14. a 15. listopadu v Praze, kde budou zástupci z ministerstva školství, z české školní inspekce, veřejná ochránkyně práv, zástupci ambasád, atd. Odprezentujeme tam, co se děje v praxi, kolik rodičů má negativní zkušenost a kolik jich stojí za tím, aby systematická diskriminace byla ukončena.“

I když hlavní cíl a smysl tohoto setkání není příliš radostný, všichni se kolem mě dobře baví. Na náměstí je několik stovek lidí a další, navzdory mrazivému počasí a silnému větru, přicházejí.

autor: mrk
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.