V orlovně v Kněžicích bydlí 19 uprchlíků. Na kompenzaci od státu ale nemá zatím provozovatel nárok

30. duben 2022 06:00

Fary, hoteliéři nebo majitelé soukromých bytů mají možnost čerpat příspěvky na ubytování ukrajinských uprchlíků. 

Na peníze ale na Vysočině zatím nedosáhnou všichni, kteří válečným utečencům ubytování skutečně nabídli. 

Orlovna v Kněžicích

Deset dospělých a devět dětí převážně z Doněcké a Luhanské oblasti na Ukrajině bydlí v orlovně v malé vesnici Kněžice na Jihlavsku. Každá rodina má k dispozici malý pokoj a s ostanímí se dělí o společnou kuchyni. 

I když původně mělo jít hlavně o nouzové ubytování, s přesunem do jiného bydlení nebo většího města, velká část z uprchlíků nepočítá. 

Mezi 19 lidmi, kteří našli ubytování v orlovně, je i paní Irina z Doněcké oblasti. „V okolí bombardovali Slavjansk a Kramatorsk. Jsem z města, ke kterému se blíží armáda ze dvou stran. Bojím se, aby u nás nebyl druhá Mariupol.“

Dům Iriny na Ukrajině už nestojí a podobně je na tom většina lidí, kteří v orlovně v Kněžicích bydlí. 

Do Jihlavy na prací

Žena dojíždí z malé vesnice do zhruba 20 kilometrů vzdálené Jihlavy, uklízí tam v kině. I když se v orlovně musí s ostatními dělit třeba o kuchyni, jiné bydlení nehledá. „Všem nám tady hodně pomáhají, ať už pan farář, tak i další. Navíc je tady ticho, v Jihlavě je ruch.“

S tím, že skupina Ukrajinců zůstane v orlovně ubytovaná, je smířený také farář Řehoř, který se o ni od začátku stará. „Je jim tady dobře, cítí se dobře.“

Financování bydlení

Zatím ale není vyřešené financování bydlení. „Tělovýchovná organizace nespadá do těch kategorií podle rámcové smlouvy. To jsou většinou hotely, penziony.“

Vedení kraje o podobných případech ví a podle mluvčí Jitky Svatošové specifika některých ubytování řeší případ od případu. Co se týká tělovýchovných jednot, pravděpodobně jim bude nabídnuta rámcová smlouva na zajištění dočasného nouzového přístřeší.

autoři: František Jirků , mik
Spustit audio