V Muzeu Karla Zemana zažijete filmové dobrodružství

11. říjen 2012

Od začátku října je v Praze, přímo pod jedním z pilířů Karlova mostu, otevřeno Muzeum Karla Zemana. Normálně se v muzeích nemůže fotografovat a sahat na exponáty, na tomto místě je ale pořizování snímků a dotýkání se kulis dokonce doporučené.

Můžete se tak zvěčnit jako součást slavných filmových scén např. v Cestě do pravěku nebo Baronu Prášilovi. Režisér Karel Zeman byl mistrem filmových triků, a tvůrci muzea Ondřej Beránek z Havlíčkova Brodu, a Jakub Fabel, se je ve své expozici snaží přiblížit.
Celou dobu spolupracovali s dcerou režiséra Ludmilou Zemanovou, která žije v Kanadě. Přes den pracovali, a až v noci, kvůli časovému posunu, konzultovali na dálku jednotlivé scény do filmového muzea. Dozvěděli se tak ale spoustu překvapivých novinek o trikových postupech Karla Zemana. Přímo v muzeu se můžete projít po měsíci Barona Prášila, projet se na létacím stroji, nebo ovládnout ponorku z Vynálezu zkázy.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.