V Lipnici nad Sázavou najdeme jednu ze stovky sokolských keší

20. červen 2018

Geocaching je celosvětová zábava, kdy lidé využívají souřadnic GPS k tomu, aby našli ukrytou krabičku s nějakými předměty. Pak se zapíší se do seznamu lidí, kteří už ji objevili, někdy si z pokladu něco vezmou a něco přidají, a jdou na další.

Krabičce se česky říká keš nebo keška a hledačům kačeři z anglického slova catcher - hledač.

Také naši sokolové připravili ke stému výročí České republiky Sto sokolských keší.

Jedna z nich se nachází v Lipnici nad Sázavou. „Každá keška je vázána k tematice sokolské a měla by být umístěna na významných místech republiky. Česká obec sokolská musela najít lidi, kteří se toho ujali a kešku vyrobili. To ale není jen tak, chce to trošku času a trošku fištróna, aby ta keška za něco stála,“ vysvětluje Zdeněk Rafaj, člen místního sokola a také tvůrce zdejší geokeše.

Nález keše je vždy odměněn

Kdo krabičku nalezne, dozví se informace z historie - že Sokol v Lipnici nad Sázavou byl založen 29 zakládajícími členy v roce 1908, ale už v roce 1925 měl 168 členů a tito lidé věnovali přes pět tisíc dobrovolnických hodin k tomu, aby poblíž sokolovny postavili cvičiště. Právě na cvičišti je jeden z údajů potřebných k tomu, abychom odhalili další souřadnice, které nás dovedou blíže k místu ukrytí.

„Dodnes na této skále, támhle nahoře vidíme důležitý výchozí bod - pamětní desku doktora Miroslava Tyrše, na které jsou také nějaká čísla a ta jsou potřebná k tomu, aby je hledač použil k výpočtu svého dalšího postupu,“ vysvětluje Zdeněk Rafaj. Dodává, že sokolská keška na Lipnici patří k druhu, kterému se říká Mystery, kde na rozdíl od běžných tradičních keší nebo multikeší, musí hledač vyluštit nějakou záhadu.

Dřevěné mince – woodcoiny - jsou každá jiná
Keš samotná je vždy ve formě krabičky, ať už velikosti mikro, jako je krabička od kinofilmu, přes větší krabičky, až po poměrně velké keše, kam se vejde mnoho věcí. Lipnická keš patří k těm větším a bohatším, proto je plná věcí – otvírák, tužky, kapesníčky, drobné výrobky a dárky. „Jde o to, aby člověk, který si z keše něco bere, tam vložil předmět přibližně stejné hodnoty,“ vysvětluje putovní podobu dárků Zdeněk Rafaj.

Nejvíce je v krabičce takzvaných woodcoinů, tedy dřevěných mincí ozdobených z jedné strany logem sokolské organizace a z druhé osobním logem jejího majitele. „Je jich tady tolik proto, že všechny sokolské keše mají svoje dřevěné mince a měla by probíhat výměna, to znamená, že když někdo chce woodcoin ze sokolské kešky, tak by tam měl také dát svoji,“ dodává autor lipnické sokolské keše.

autor: dak
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.