V lesích Třebíčska ničených kůrovci se objevil i škůdce na dubech

23. únor 2020 06:10

Na Třebíčsku, kde v posledních letech ničí smrkové lesy kůrovcová kalamita, se místy objevil další škůdce, jenž napadá listnaté stromy. Jde o bekyni velkohlavou.

Přemnožená je na sousední jižní Moravě, její housenky ožírají listí nejčastěji u dubů. Na Třebíčsku se loni bekyně objevila v údolí řeky Jihlavy, v okolí Mohelna a Lhánic. Vyplývá to z informací, které média dostala od podniku Lesy ČR a od úřadu v Náměšti nad Oslavou.

Bekyně

V údolí Jihlavy, kde jsou převážně listnaté porosty s velkým zastoupením dubů, se loni bekyně velkohlavá objevila docela masivně. „Je docela pravděpodobné, že tam bude i v letošním roce a je možné že se může rozšířit i někam dál,“ řekl Tomáš Sedláček, vedoucí odboru životního prostředí v Náměšti nad Oslavou.

Dodal, že za normálních podmínek by stromy napadení bekyní přežily, jejich odolnost ale snižuje nedostatek vláhy. Starší smrkové lesy v okolí Náměště už podle Sedláčka z velké části zdecimoval kůrovec a je tam hodně holin.

„Zbývají víceméně mladší porosty, řekněme do těch 30 let věku, tam ještě uvidíme, jak se to vyvine,“ řekl.

Z jižní Moravy

O riziku šíření bekyně velkohlavé z jižní Moravy směrem na Vysočinu nedávno na webu kraje informoval kalamitní štáb svolávaný kvůli kůrovcové kalamitě. Podle mluvčí podniku Lesy ČR Evy Jouklové se bekyně velkohlavá vyskytuje v nejteplejších oblastech státu, hlavně na Znojemsku. „Na Vysočině se objevit může, ale spíše jednotlivě,“ sdělila.

Také na Vysočině předpokládá případné šíření bekyně v teplejších oblastech. Vysočina s vysokým podílem smrkových lesů je mezi kraji nejvíc postiženým kůrovcovou kalamitou.

Orkán Sabine

Další škody přidal minulý týden vítr. Ve státních lesích na Vysočině podle Jouklové poškodil stromy v objemu asi 124.500 metrů krychlových. „Oblast patří v republice k těm, které vichřice zasáhla nejvíce. Nejvíce polomů je v lesích v okolí Telče,“ uvedla.

Státu patří na Vysočině asi 40 procent z celkových 200.000 hektarů lesů. Podnik Lesy ČR podle zveřejněných údajů loni v tomto kraji vytěžil 3,097 milionu metrů krychlových dřeva a pro letošek počítá s meziročním růstem těžby o 13 procent skoro na 3,5 milionu metrů krychlových.

Kůrovec zatím podle podniku nejvíc ublížil lesům Třebíčska, kolem Telče a Ledče nad Sázavou. Statistici naposled zveřejnili těžbu dřeva za rok 2018. V lesích Vysočiny ho bylo tehdy dohromady vytěženo 3,7 milionu metrů krychlových. V porovnání s rokem 2017 to byl dvojnásobek.

zdroj: ČTK
Spustit audio

Související