V Křižánkách na Žďársku je možné platit vlastní měnou. Obec vydala už pátou emisi

7. srpen 2021 06:00
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Křižánecká lokální měna

Křižánky na Žďársku letos vydají už pátou emisi vlastních bankovek. Na začátku před lety byla snaha občanům kompenzovat zvýšenou daň z nemovitostí.

Už je to pět let, co obec Křižánky na Žďársku poprvé vytiskla své vlastní bankovky s unikátními motivy, kterými se dá platit pouze v obci. Platnost poslední emise ale vypršela na konci července. Letos vydávají už pátou emisi.

Nová emise

„Už jsou nové bankovky k letošnímu roku vydané s novým motivem. Jsou poměrně lehce poznatelné. A pokud byste chtěl tyhle nové bankovky, tak jsou k zakoupení přímo na obecním úřadě a jde s nimi platit skutečně v těch místních provozovnách, které v Křižánkách jsou,“ popisuje zastupující místostarosta Luboš Vítek.

Místostarosta je přesvědčený, že se křižánecké bankovky staly populárním platidlem. Třeba podle ekonomky z Masarykovy univerzity Naděždy Johanisové je dobře, že se lokální měna uchytila. „Představují určitou alternativu, i když skromnou vůči peněžnímu systému, ve kterém žijeme, který je taková určitá monokultura.“

Podporuje místní ekonomiku

Lokální měny navíc podle ní dokážou podpořit místní produkci a spotřebu. „To podporuje tu místní ekonomiku, kterou ten globalizovaný systém ohrožuje.“

V České republice je ale křižánecká lokální měna svým způsobem unikátní. To v sousedním Německu podle Johanisové existují desítky takových měn. Vznikat tam začaly už za velké hospodářské krize během 30. let minulého století.

autoři: Patrik Salát , mik
Spustit audio

Související