V Krahulčí končila II. světová válka tragickou přestřelkou mezi hasiči a německou jednotkou

9. květen 2021 08:00

Před šestasedmdesáti lety 9. května 1945 zažilo Krahulčí na Jihlavsku jeden z posledních střetů II. světové války.

V den, kdy se na většině míst v naší zemi už nebojovalo, se střetli hasiči z Telče s německými vojáky. Proč k takovému konfliktu vůbec došlo?

Pamětník Jan Hes

„8. května projížděli vojska německý, kteří utíkali, tak jezdili přes Krahulčí směr Jindřichův Hradec. Ve vesnici měli lidi strach, tak všichni utekli někam bokem,“ vzpomíná na události konce 2. světové války pamětník Jan Hes.

„Ve škole byl pan učitel Bílý a tady v Telči a on byl na to napojený, byla odbojová skupina. Když se ráno ten řídící probudil, tak někdo mu řekl ze vsi, že tam zastavili Němci na nocování a že obtěžují domorodce,“ popisuje začátek konfliktu mezi německými vojáky a telčskými hasiči, který vyústil ve smrt šesti mladých mužů právě z Telče.

Hasiči šli pomáhat

Hasiči se totiž do Krahulčí vydali obyvatelům pomoci. O tom, zda Němci opravdu místní obtěžovali, ale nejsou důkazy. „Jeli do Krahulčí, aniž by si udělali nějaký průzkum, prostě jeli tam jak nějací školáci, a přitom tam byli dva důstojníci v té skupině.“

Jan Hes, tenkrát jako dvanáctiletý byl dokonce přímým svědkem samotné střelby. „To jsem viděl na vlastní oči, Němci postavili kulomet. Víte, co je to kulomet? Na ten posyp a čekali až to auto přijede. V životě jsem neslyšel střílet kulomet, a když to auto přijelo, tak to všechno rozstříleli.“

Rudá armáda

Hodinu na to, podle Jana Hese, přijela ruská armáda. „Z Krahulčí někdo sedl s těmi ruskými vojáky a jeli je stíhat. Velitele přivezli zpátky a tam jak je ten pomník, tam toho Němce oběsili.“

Památník války v Krahulčí, rok 1946 a rok 2021

Celou událost má zmapovanou také pobočka Muzea Vysočiny v Telči, jak potvrzuje její vedoucí Helena Grycová Benešová: „Bylo vytištěné parte, byl oficiální pohřeb, tady bylo rozloučení před radnicí, to se zachovala i fotografie, šest rakví vyskládaných před radnicí.“

Předseda Senátu

Krahulčí si událost každoročně připomíná. Spolu s vedením obce sem jezdí uctít památku i současný předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), který je s událostí úzce spjatý, připomíná starosta obce Pavel Líbal: „Jeho tatínek, který v Telči měl továrnu na požární stříkačky, tak v té době, bylo mu asi 20 let, tak odvážel ty mrtvé do Telče.“

Letos kvůli epidemii koronaviru položili věnce k památníku padlým bez přítomnosti veřejnosti v pátek 7. května.

autoři: Daniela Brychtová , mik
Spustit audio

Související