V kostele se jen hraje, ale nezpívá. Bohoslužby jsou v době pandemie netypické

17. říjen 2020 06:00
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Farnost zavedla na bohoslužby v kostele sv. Jakuba v Červeném Kostelci znovu systém rezervací

Dlouhá staletí si nikdo nedokázal představit, že by členové českých reformních církví při svých obřadech nezpívali. To ale pandemie změnila.

Už od dob husitské reformace je neodmyslitelnou součástí bohoslužeb českých protestantských církví zpěv. Teď poprvé po zhruba šesti stech letech museli věřící své liturgické návyky změnit.

„Jsou to vládní opatření a musíme se s tím smířit,“ řekl Miroslav Zadražil z Moravče na Pelhřimovsku krátce po skončení evangelické bohoslužby.

Kazatel Petr Turecký dlouho přemýšlel o tom, jak bohoslužbu bez zpěvu uspořádat. Nabízela se varianta jednoho zpěváka, který by zpíval z kůru nebo recitování veršů. Nakonec se rozhodli jen pro instrumentální podání písně.

„Jsou to písně, které lidi znají, mohou si tam verše předříkávat v duchu pro sebe,“ řekl evangelický farář. „Pro nás je zpěv důležitý už od dob husitských. Už husité začali zavádět český liturgický zpěv.“

Další omezení čeká církve už příští neděli. Na bohoslužbu bude moct přijít pouze 10 lidí.

autoři: Milan Soldán , mik
Spustit audio

Související