V kavárně Potmě vznikají nová přátelství

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Alena Terezie Vítek, nevidomá kavárnice z Kavárny Potmě

Světluška se vrací do Jihlavy s Kavárnou POTMĚ. Zatemnělý kavárenský autobus, ve kterém obsluhují nevidomí kavárníci, parkuje 4. a 5. července na Masarykově náměstí. Návštěvou kavárny podpoříte prostřednictvím Světlušky děti i dospělé s těžkým zrakovým postižením a vyzkoušíte si řadu věcí vnímat jinak, než jste normálně zvyklí.

Než vejdete do zatemnělého autobusu, nesmíte mít u sebe nic svítivého. „Mobilní telefony a jiné svítivé předměty musí návštěvníci odevzdat do úschovy,“ říká Alena Terezie Vítek.

Než vejdete do zatemnělého autobusu, nesmíte mít u sebe nic svítivého. „Mobilní telefony a jiné svítivé předměty musí návštěvníci odevzdat do úschovy,“ říká Alena Terezie Vítek.

Uvnitř vás posadí ke stolu

Sami sedět v zatemnělé kavárně nebudete. Vždy je plno. Lidé, kteří se před vstupem do kavárny vůbec neznají, si venku nakonec vymění i telefonní číslo. „A v jednom případě dokonce proběhla i svatba,“ zmiňuje nevidomá kavárnice. Na každém stole v Kavárně POTMĚ jsou pastelky a papír, a tak si mohou návštěvníci kavárny i něco zkusit namalovat. Jak se jim to povedlo, zjistí až zpátky na světle před autobusem. Tam mohou návštěvníci ještě vyzkoušet řadu zvukových a hmatových her. Pexeso, labyrint pro chůzi s bílou holí nebo člověče nezlob se pro nevidomé. Jak člověk pozná své figurky? Jednoduše, jejich hlavičky se liší tvarem.

Vstupné

Vstup do kavárny je bez rezervace. Přijít může opravdu každý, odpočinout si, navázat nové kontakty a podpořit tak Nadační fond Českého rozhlasu.
Otevírací doba je v úterý 10.00–20.00 a ve středu 10.00–19.00. Podrobnosti o projektu Kavárna POTMĚ na www.svetluska.net. Vstup do kavárny je bez rezervace.

Kdo by návštěvu kavárny nestihl, může Světlušku podpořit odesláním jednorázové dárcovské SMS ve tvaru DMS SVETLUSKA 30 na číslo 87 777. Pro dlouhodobou podporu odešlete SMS ve tvaru DMS TRV SVETLUSKA 30 a částka 30 Kč vám bude dobu automaticky odečítána každý měsíc. Po celý rok můžete také přispět na sbírkové konto 99999 99999/0100.

Děkujeme, že společně s námi pomáháte nevidomým!