V kavárně Barevný svět obsluhují lidé s mentálním a kombinovaným postižením. Ke každé kávě přidají radostný úsměv

Kdo přijde v Hrotovicích na zámek, najde mezi obchůdky na nádvoří také kavárnu. Jmenuje se Barevný svět podle společnosti, která na Třebíčsku pomáhá lidem se zdravotním a kombinovaným postižením zařadit se do běžného života.

"Tady nesu kafe a zákusek," říká zdvořile kavárník Richard Lamač z chráněného bydlení. Do kavárny nastoupil před sedmi lety, všechno se brzy naučil. Bydlí v nedalekém chráněném bydlení. "Bydlí nás tam šest, tři kluci a tři holky. Vaříme si sami," chlubí se Ríša.

Kavárna Barevný svět zaměstnává lidi se zdravotním a kombinovaným postižením

"Asistentka nám pomůže, umíme špagety, řízky i guláš. A taky pečeme bábovku nebo jablečný štrůdl!" V kavárně bývá nejvíce plno, když je pouť, nebo v létě o prázdninách. "Nejvíce vařím lungo s mlíkem, capuccino, latté, preso, Vídeň, Alžír. A jak je teplo, tak ledovka, ledová káva," směje se Ríša. 

Chodit do práce znamená normálně fungovat

"Barevný svět Třebíčsko je sociální podnik, který zaměstnává lidi s mentálním a kombinovaným postiženým na pracovních místech. V současnosti jich zaměstnáváme dvacet na třech pracovních místech," říká jednatelka Barevného světa Ilona Durdová. Kromě hrotovické kavárny ještě funguje chráněná dílna v Třebíči a kavárna Splněný sen na zámku v nedalekých Jaroměřicích nad Rokytnou.

"Kavárna vznikla proto, aby lidé, kteří využívají službu chráněného bydlení, mohli chodit do práce. Protože chodit do práce je pro ně příležitost, aby mohli normálně fungovat." Barevný svět - tréninkový obchod a kavárna - byla v Hrotovicích v objektu zámku otevřena v roce 2017. A jak ji vnímají hrotovičtí? "Ze začátku byla zvědavost, ale potom to přešlo do standardního přijetí právě proto, že ti lidi zvenku tady ty lidi z chráněného bydlení znají, vidí, že jsou šikovní, takže zapadli do komunity malého města naprosto bezproblémově," chválí Ilona Durdová.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.