V jihlavském útulku je pes, kterého zatím nelze adoptovat. Je součástí trestního řízení

9. září 2019 06:00

Živé zvíře, které mělo svého majitele, může propadnout do majetku státu. Stává se to například u těch, které jejich majitelé zneužili k trestnému činu.

„Je to kříženec staforda, to znamená takzvané bojové plemeno.“ Vedoucí jihlavského útulku Aleš Toman stojí před kotcem, ve kterém je ubytovaný pes, jehož majitel při krádeži poštval na ostrahu v obchodě.

Žádné problémové chování u něj ale neshledává. „Není to pes nijak agresivní, i když vidí cizího člověka, tak teda štěká a pouští hrůzu, ale poměrně rychle si zvyknul na všechny pracovníky útulku a není s ním žádný problém. Ten pes je asi trošku vycvičený na to, aby bránil svého pána, takže když viděl nějaké strkání, tak zareagoval a kousnul toho pracovníka ostrahy.“

Příjem není snadný

Přijmout takové zvíře do péče ale není jen tak. A to i pro oficiální útulek provozovaný městem, pokračuje Aleš Toman: „Jeden nebo dva psi do roka se k nám dostanou z tohohle zdroje. V podstatě to znamená, že ten pes se dlouhodobě nevydává zájemcům o jeho adopci. Čeká se, až proběhne vyšetřování a proběhne soud.“

Rozhodnutí soudu

Další osud psa teď totiž záleží na jeho rozhodnutí, vysvětluje zástupce ředitele Městské policie Jihlava Stanislav Maštera: „V minulosti jsme měli případy, kdy policie odebrala psa chovateli, který jej používal jako zbraň k útokům na lidi. Ten pes je vlastně součástí trestního řízení. Byl majiteli odebrán, soud rozhodl, že dojde k propadnutí věci, ten pes se stal vlastnictvím státu a následně Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových dořešil celou záležitost. Mezitím se v útulku našel člověk, který měl zájem toho psa si vzít do péče a když byly všechny administrativní kroky absolvovány, tak ten pes byl předán.“

Stát má v majetku také zvířata, která chovatelé týrali nebo kterým již majitelé zemřeli a jsou bez dědiců. Jen za posledních pět let na Vysočině získal stát do správy více než 60 takových zvířat, Jednalo se hlavně o psy nebo o drůbež.

Nejsou to jen psi

Při kontrolách a odebírání pak Krajská veterinární správa spolupracuje s příslušnými městskými úřady. Zkušenosti s takovými zvířaty má i vedoucí úseku ochrany přírodních zdrojů v Havlíčkově Brodě Ivana Růžičková: „Nejčastěji špatná péče o zvířata, nejčastěji psi. U koček se na to tak často nepřijde, a ještě dost často se to týká hospodářských zvířat. Jde hlavně o to, že nemají přístup k čisté vodě, bývají ve špatném živném stavu, že jsou chovaná v nevhodných podmínkách.“

Jen havlíčkobrodský úřad řeší ročně kolem pětatřiceti přestupků v péči o zvířata. Často se jedná třeba i o únik psa a jeho volné pobíhání po městě.

autoři: Tereza Pešoutová , mik
Spustit audio

Související