V Jihlavě je možné zahlédnout skorce vodního. Je to náš jediný potápivý pták

Řeka Jihlava, je v úseku, kdy protéká krajským městem regulovaná, a málokdo by čekal, že zde žijí takoví ptáci, jako je například ledňáček nebo skorec.

Místní ochránci přírody o nich ale vědí, starají se o ně, a pravidelně zvou veřejnost na vycházky s dalekohledem.

Každý rok, vždy prvního ledna, se na mostku v jihlavské části Staré Hory scházejí ochránci přírody a veřejnost, a vyrážejí podél řeky Jihlavy sledovat ptáky. Kromě množství kachen divokých se tam totiž vyskytuje i skorec vodní nebo ledňáček říční. Pro skorce ochránci dokonce na několika místech, pod mostky, instalovali budky. „Skorec vodní se vyznačuje tím, že posedává po kamenech, a zanechává stříkance,“ vysvětluje příchozím člen jihlavského svazu ochránců přírody Jaroslav Kněžíček.

Skorec vodní má blanky, kterými ve vodě překrývá oči

Skorec vodní je pták, který má rád rychlou vodu ve vyšších polohách. Na Jihlavě proto skupina sleduje především splavy, kde voda nestojí. Podle stříkanců je jasné, že tu skorec byl. „Je to jediný druh pěvce, který je schopný se potápět, dokonce má blanku, kterou pod vodou překrývá oko,“ říká jihlavský zoolog Aleš Toman. Skorec má podle něj také mastné peří, stejně jako vodní ptáci. Po chvíli pozorování má skupina štěstí. Kromě skorce jsme viděli i ledňáčka. „Máme splněno,“ říká s úsměvem průvodce Jaroslav Kněžíček.

Ledňáček říční
Ladislav Vítek, fotograf

Díky nadšeným fotografům má novoroční vycházka kvalitní dokumentaci

Novoroční ornitologické vycházky se pravidelně účastní i Ladislav Vítek. „Fotím, je to moje záliba, chodit kolem rybníků, řeky a fotit,“ říká, a prozrazuje, že mezi svými fotoúlovky už má skorce, ledňáčka, ale i volavku červenou. Další obrázky určitě do své sbírky přidá i po poslední novoroční vycházce.