V Havlíčkově Brodě navštivte středověký dům

4. květen 2016
Dobré odpoledne

V našem miniseriálu představování památek a novinek pro nadcházející turistickou sezonu jsme vyrazili do Havlíčkova Brodu. Poradit s místy, která bychom v Brodě určitě neměli vynechat a představit turistické novinky, přišel starosta Jan Tecl.

„Jednou z novinek je vydání turistické známky. V letošním roce si v Havlíčkově Brodě připomeneme výročí Karla Havlíčka Borovského. A to jak 195. výročí narození, tak 155. výročí úmrtí. K tomu bude turistická známka. Pro sběratele pohledů vydáváme nový pohled města Havlíčkův Brod,“ říká Tecl.

V Brodě nevynechejte turistické stezky

„Cesta za stromy vede do parku Budoucnost, který sousedí s havlíčkobrodským náměstím. Pak můžete pokračovat do Vlkovska, kde je kaskáda rybníků a velmi příjemné prostředí. Máme i naučnou stezku Bohuslava Reynka, který se nedaleko Havlíčkova Brodu narodil i zemřel,“ říká Jan Tecl (ODS).

Nevynechejte ani cestu Karla Havlíčka Borovského ke kostelu u sv. Anny.

V Havlíčkově domě je i staroegyptská hrobka

Havlíčkův dům, ve kterém žil Karel Havlíček Borovský, najdete na náměstí. Dnes je v něm muzeum. Dům má kamenný arkýř a věžičku. „Původně byl postavený jako gotický dům, ale později byl přestavěn v renesančním slohu. Poslední přestavba byla po požáru v roce 1861,“ doplňuje Tecl. Havlíčkův dům je přístupný kromě pondělka každý den od 9. do 17. hodiny. V podzemí můžete vidět repliku staroegyptské hrobky. Navíc ve sklepě najdete i archeologické nálezy z brodského letiště.

Jak se žilo ve středověku, uvidíte ve Štáflově chalupě

„Pochází z 16. století. Přesně z roku 1522. Aspoň takovou máme dochovanou zmínku. Je to jedna z nejstarších dochovaných staveb tohoto typu. Je tam zachovalá dymná jizba a černá kuchyně. Dymná jizba se přestala budovat někdy v polovině 16. století. Skutečně je to historická památka a stojí za zhlédnutí,“ doporučuje Tecl.

Na náměstí nepřehlédněte kostru zrádce Hnáta

„Hnát byl hlásný, který měl za úkol hlídat město a dávat pozor na to, aby nepřišli nějací nepřátelé. Hlásný Hnát naopak zradil a domluvil se s Jihlavany, že bohaté město, tehdy Německý Brod, přepadnou a vyloupí. Nad ránem jim nechal otevřenou bránu do města. Naštěstí došlo k odhalení, brány se zavřely a Hnát byl za svou zradu potrestán. Byl svrhnutý z hradeb a dnes je jeho kostra vystavená na naší radnici,“ popisuje starosta Jan Tecl.

Spustit audio