V dřívějších dobách byl škopík s kysaným zelím v každé chalupě. Umí podpořit i dobrou náladu

Kysané zelí vozil na své výpravy už Kryštof Kolumbus. Své námořníky díky němu chránil před kurdějemi. A naše babičky také věděly, jaký poklad se v něm ukrývá.

Kysané zelé chystaly jako prevenci proti různým chorobám velmi často. Podávaly ho na stůl v dny všední i sváteční. Kysané zelí snižuje hladinu cukru v krvi, je dobré na střeva a zažívání, při vředech na žaludku, a dokonce působí blahodárně na kůži a oči.

Pojídat bychom ho měli také při bolestech kloubů, nebo pokud chceme zdravě hubnout. Dokonce ovlivňuje naši náladu, a tak jsme díky němu veselejší a lépe snášíme stres. Kysané zelí je zkrátka skvělé pro mysl i tělo.

autor: Iva Hüttnerová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.