V Chotěboři chtějí obnovit utopenou kašnu. Pro složitý úkol hledají vhodnou firmu

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kašna v Chotěboři
0:00
/
0:00

V Chotěboři na náměstí bývala kašna. Od rekonstrukce v polovině minulého století se ale propadla téměř na úroveň dnešní dlažby, kouká jen asi deset centimetrů. Chotěbořští by jí rádi vrátili zpět na původní místo. Podle místostarosty Zdeňka Janovského (ODS) to ale nebude jednoduché.

Původně se chotěbořská kašna tyčila metr nad úroveň terénu. Na konci 40. let ji ale zapustili a zůstala tak do dneška. „Tehdy kašnu zapustili a byly odstraněny vzrostlé stromy, které tam dříve stály,“ vysvětluje Alena Šidláková z odboru památkové péče tamní radnice.

Podle ní je kašna cennou historickou stavbou. „První zmínky o kamenné kašně jsou z roku 1869, kdy nahradila kašnu dřevěnou.“

Původní podoba

Město chce kašnu vrátit do její původní podoby, dodává místostarosta Zdeněk Janovský. „I s tím technickým zařízením, tedy vodotryskem. Dali jsme to vyřešit komisi rozvoje, kde sedí architekti a naši odborníci. Dospěli k závěru, že by kašnu vyzvedli a opravily se ty obvodové zdi, tak aby voda neunikala.“

Úkol to je podle Janovského asi složitý. „Obeslali jsme šest firem a bohužel se ani jedna na tuto akci nepřihlásila,“ dodává místostarosta s tím, že hledat vhodnou firmu budou i příští rok.