V Česku stoupá zájem o šerm. Boom rozpoutal bronzový úspěch kordistů na olympiádě v Paříži

26. srpen 2024 06:00

Ještě před měsícem to byl sport pro znalce, teď ale vedoucím šermířských oddílů po republice zvoní telefony od zájemců o tréninky. Zájem o tento sport zvedla bronzová medaile kordistů na olympiádě v Paříži.

Zájem zaznamenal také oddíl v Bystřici nad Pernštejnem na Žďársku. V tamní hale se tento týden sešlo na přípravném kempu okolo stovky mladých šermířů. „Hrál jsem házenou a pak mě to přestalo bavit, tak jsem hledal nějaký sport a narazil jsem na šerm,“ říká dvanáctiletý Max. „Jsi tam sám za sebe a to mi přijde super. Když se nedaří, tak musíš najít chybu v sobě a ne házet to na spoluhráče. Stejně ani na tebe nikdo nehází vinu, když se nedaří,“ popisuje Max.

Jana z Ostravy přivedl k šermu tři roky starý úspěch Alexandera Choupenitche: „Já jsem se dostal k šermu přes olympijské hry v Tokiu, kde jsme skončili třetí, tak jsem si to šel zkusit a začalo mě to bavit.“ Tréninkové zázemí našel kousek od domova. „Jinak by to asi bylo těžké, protože těch týmů moc není,“ dodává.

Předseda šermířského klubu v Bystřici nad Pernštejnem Vlastimil Kurfürst tvrdí, že tři roky stará bronzová medaile z olympiády v Tokiu přinesla velký nárůst zájemců o šerm po celé republice. A stejná situace se opakuje i letos: „V posledním týdnu po té bronzové medaili z kordu v Paříži už mi volali zájemci, že by do Bystřice chtěli dát své dítě, aby se šermu věnovalo. To je potěšující a věřím, že dětí budeme mít podstatně víc.“

Oddíl v Bystřici není jediný, kam volají rodiče, že chtějí dát dítě na šerm. Stejnou zkušenost mají například v severočeských Litoměřicích. V předchozích letech tam sháněli děti ve školách nebo při různých náborových akcích. Letos to zřejmě nebude potřeba.

Spustit audio