V Brtnici v zámeckém kostele opravují varhany. Jsou tam měchy o velikosti šatní skříně

28. listopad 2021 06:00

Už dva roky se opravují v zámeckém kostele v Brtnici u Jihlavy staré barokní varhany. Restaurátorské práce se snaží jejich podobu přiblížit stavu z poloviny 18. století.

Letos u varhan v Brtnici odborníci obnovili tři měchy o rozměrech velké šatní skříně, které slouží k tomu, aby se historický nástroj vůbec rozezněl.

Měchy

„V té první etapě se varhany částečně demontovaly, očišťovaly, zjišťoval se jejich skutečný stav. V letošním roce jsme dokončili zpětnou montáž měchů, zapojení ventilátoru,“ řekl technik stavebních investic při brtnické faře Miroslav Brychta.

Varhany se vrací do své původní podoby. Můžeme tam vidět i hrací karty, kterými se varhany podkládaly. „Toto jsou vzdušnice a varhany se podkládaly těmi kartami, aby to těsnilo. Protože se jedná o restaurováni, kdy se snaží napodobit tu historickou přesnost, tak se tam ty karty musely dávat znovu. Protože se původní nedochovaly, musely se použít tyhle.“

Čertovy obrázky

Jsou to skutečně karty na mariáš nebo prší. „My bychom řekli čertovy obrázky, ale slouží k dobrému účelu,“ smál se brtnický farář Petr Balát.

Barokní varhany v brtnickém zámeckém kostele se budou opravovat ještě minimálně další tři roky. Už za rok by se ale mohl ozvat jejich nový zvuk v restaurovaných píšťal.

Brtnice, oprava chrámových varhan
autoři: Patrik Salát , mik
Spustit audio

Související