Úřad práce nabízí rekvalifikace a shánění místa pro ty, kteří jsou ještě zaměstnaní, ale v ohrožení

7. květen 2021 08:00
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Servírka (ilustrační foto)

Mnohé zaměstnavatele drží při životě vládní balíčky pomoci v souvislosti s pandemií. Proto zatím nemusí propouštět. Úřady práce situaci sledují.

Zaměstnavatelé postižené pandemií mnohdy fungují díky vládním programům, např. programu Antivirus. I ten ale jednou skončí a pak může přijít vlna propouštění. Úřady práce mají nový program. V jeho rámci chtějí pomoci těm, kteří ještě místo mají, ale jsou v ohrožení.

Chodím jen sporadicky…

„Teď chodím do práce jen na pár hodin týdně, prodáváme jen z okýnka.“ Paní Hanka z Telče pracuje dlouhou dobu jako servírka. Poslední rok ale kvůli opatřením dochází do práce jen sporadicky. Jak sama říká, ani výdělky nejsou takové, na jaké byla zvyklá.

„Už jsem i uvažovala o změně zaměstnání, nechtělo se mi ale na pracovní úřad. A teď jsem se dozvěděla, že bude úřad hledat zaměstnání lidem, kteří jsou ještě v práci. Tuhle možnost zvažuju.“

Úřad práce

To, co Hanka zmiňuje, je program pro lidi, kteří v důsledku pandemie přichází o své stávající zaměstnání, ale potřebují svou situaci řešit ještě, než o svou práci definitivně přijdou. „V té přechodné době, kdy ví, že to zaměstnání ztrácí, bylo by dobré, aby se obrátili na úřad práce s informací o tom, že ten jejich stav se změní a úřad má připravený program, kdy by mohl, ještě než dojde k té nezaměstnanosti, pomoci jak formou poradenství, tak rekvalifikačními kurzy a příspěvkem na to zaměstnání příští,“ vysvětlila vedoucí odboru zaměstnanosti Krajského úřadu práce v Jihlavě Jarmila Klejzarová.

Lidé tak mohou počítat se servisem, který byl dříve určený jen pro nezaměstnané, a to včetně toho, že se jim úřad práce bude snažit najít nové místo. „Oslovujeme zaměstnavatele, obrací se na nás, poptávají pracovní sílu, která je volná. Z naší strany by mělo dojít k párování zaměstnavatelů a těch, kteří jsou ve výpovědní lhůtě nebo odcházejí.“

My nechceme ty laviny…

To všechno samo o sobě není samoúčelné. Úřad práce chce tak alespoň částečně zabránit tomu, co se očekává po skončení epidemie. „V tuto chvíli zaměstnavatele drží program Antivirus, moc se nepropouští, ale ono to může přijít a my nechceme ty laviny,“ dodala Jarmila Klejzarová.

Na příspěvky pro zaměstnavatele, rekvalifikační kurzy nebo poradenství má stát k dispozici 3,5 miliardy korun. Podpora zaměstnanců v souvislosti s aktuální situací má trvat až do roku 2023.

autoři: Milan Soldán , mik
Spustit audio

Související