Uprchlíci potřebují mimo jiné zdravotní péči. Ukrajinsky se domluví s lékařem v Lukavci u Pacova

31. březen 2022 08:00

Na Vysočinu už přišlo více než 8 tisíc válečných uprchlíků z Ukrajiny. Často potřebují zdravotní péči. Nabídl ji i praktický lékař v Lukavci, sám Ukrajinec.

Někteří praktičtí lékaři nabízejí své služby ukrajinským uprchlíkům. Jen na Vysočině jich je několik desítek. Ne všichni se ale domluví ukrajinsky nebo rusky. 

Svým rodným jazykem se uprchlíci domluví v ordinaci v Lukavci na Pelhřimovsku. Tamní lékař, původem Ukrajinec, žije v Česku deset let. 

Zatím čeština

V čekárně praktického lékaře v Lukavci je zatím slyšet jenom čeština. To se ale může každým dnem změnit. Ordinace nabízí péči i ukrajinským uprchlíkům. Navíc v rodném jazyce. V ordinaci totiž pracuje lékař Oleg Pidvashetskyi původem z Ukrajiny. „Studoval jsem v Kyjevě. Oni bombardují ty ulice, kde jsem chodil.“

Do Česka přišel před deseti lety, i přesto ale válku v rodné zemi vnímá velmi intenzivně. Má tam rodiče i další příbuzné. „Rodiče jsou starší a nechtějí odjet. Armáda je asi 200 kilometrů od ních.“ Snaží se proto pomáhat alespoň odsud z Česka. 

Do této chvíle žádný pacient

Přímo do ordinace zatím nikdo z válečných uprchlíků nepřišel, rad po telefonu už ale rozdal několik. „Volají známí z Ukrajiny, chtějí zaregistrovat, chtějí radu. Tady v Lukavci je málo těch uprchlíků.“

Podle lékařky Beatricy Kazíkové, která kromě lukavecké ordinace vede i několik dalších v okolí, to může být tím, že do těchto okrajových částí Vysočiny tolik uprchlíků nemíří. „Nabídli jsme komplexní péči, protože se řídíme doporučenými postupy našich společností lékařských. Pokud přijde pacient a bude mít vízum a tedy i české zdravotní pojištění, poskytneme mu veškerou péči.“

Pomoc pro zdravotníky

Krajskému úřadu kromě lékařské pomoci ale nabídli i pomoc se zaměstnáním zdravotnických pracovníků z Ukrajiny. „Musí to být ošetřeno legislativně, nejlépe co nejdřív, jsme schopni hned zítra někoho přijmout.“

Ukrajinské uprchlíky už ale ve své ordinaci v Telči ošetřoval například lékař Tomáš Nosek. „Většinou jsou to lidé, kteří potřebují vyřešit léky, které chronicky užívají, nechali je doma, nemají je, případně lehčí zdravotní problémy.“

Nosek je zároveň předsedou praktických lékařů na Vysočině. Ví proto, že ordinací, které pomoc s ošetřením nabídly, je více. „Primární péče má své kapacity, na mnoha místech za hranicí svých kapacit, nelze asi očekávat, že bude všechno řešeno ihned. Myslím si, že jak já, tak kolegové se snažíme, co je asi možné.“

Podle Tomáše Noska by ale větší problém se zdravotní péčí mohl nastat u dětí. Praktických lékařů pro děti a dorost je totiž méně než těch pro dospělé.

autoři: Daniela Brychtová , mik
Spustit audio

Související