Umělecké pivní láhve ze Světlé nad Sázavou pomohou centru Paraple

Aukční láhve
Aukční láhve

Speciální edice pivních láhví ze sklárny ve Světlé nad Sázavou půjdou do dražby. Výtěžek bude patřit Centru Paraple.

„Tento rok, když jsme byli v pivovaru se projít, tak jsme viděli, jak se pivo dělá a všechny ty procesy a inspirovali jsme se tím pivem. Rozhodli jsme, že tu láhev pojmeme, jako když si připíjíme na stoleté výročí Československé republiky,“ vysvětluje jeden z autorů Václav Mlynář.

Symbolicky se práce ujal se svým slovenským kolegou Jakubem Pollágem.

„Je důležité říci, že ten návrh je jedna část, ale druhá věc je i to, jak se dá aplikovat do výroby,“ dodal Pollág.

Centrum Paraple

Každá z deseti lahví s vybroušeným svislým reliéfem a vlastním heslem je originál. A taky pomocník postiženým. Půjdou totiž do aukce, jejíž výtěžek připadne Centru Paraple, které se stará o lidi s poškozením míchy.

„Rozpočet paraplete je 42 milionů, z toho zhruba polovinu všech financí musíme sehnat od firem nebo individuálních dárců, takže je to rozhodně jedna z nejvýznamnějších pomocí pro naši činnost a ještě je to navíc spojené s tou krásnou věcí,“ počítá ředitel centra David Lukeš.

A právě dražba pivních lahví loni vynesla víc, než jeden a půl milionu. Letos by to podle Davida Lukeše mohlo být ještě víc. Na co peníze půjdou, ví ředitel centra už teď. „Centrum Paraple se zabývá pomocí lidem s poškozením míchy a v rámci naší činnosti lidé přijíždí do Paraple na tři týdny, mimo to máme sociální poradenství nebo ambulantní fyzioterapii.“

Spustit audio

Související