U Havlíčkovy Borové stojí dřevěný pomníček se sochou dřevorubce. Scházejí se u něj místní myslivci
V Havlíčkově Borové žije amatérský řezbář, který svými díly oživuje okolí. Na přítoku rybníčku V Koutech vybudoval pohyblivé vodou poháněné pohádkové divadlo, v lese stojí sousoší trampské kapely a další sochy jsou i u domů v Borové. Zatím posledním počinem Miroslava Stránského je myslivecký pomníček.
„Bylo to na památku mýho nejlepšího kamaráda hajnýho Pepíka Smejkala,“ říká amatérský řezbář Miroslav Stránský z Havlíčkovy Borové. Fotografie a jméno hajného bylo nakonec prvním z řady dalších. Místní myslivci totiž vzali pomníček za svůj a přidávají jména dalších kolegů, na které teď mohou u cesty na Ransko vzpomínat. „Tu olši mi ten můj kamarád přivezl a říkal, něco z ní jednou vyřežeš. Netrvalo dlouho, a řezal jsem mu pomníček,“ dodává řezbář.
U pomníčku, který tvoří postavené půlkulány dřeva, stojí dřevěná socha dřevorubce s pilou přes rameno. „Sepnuté ruce a myslí na myslivce a lesáky, kteří už nejsou mezi námi,“ říká Miroslav Stránský s tím, že časem ještě přibyde další plocha na další jména myslivců. Sám je samozřejmě také myslivec, ale přiznává, že nestřílí rád. Radši se o les stará. Nějakou tu trofej ale doma má, to prý aby mohl být pasovaný na myslivce.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.