Turistická známka. Dřevěné kolečko, které může stát i 16 tisíc korun. Umí zachránit manželství a mluvit hlasem umělé inteligence
V tom kolečku je něco magického, říká k fenoménu dřevěných turistických známek jejich vynálezce David Holub. Začínal s nimi v roce 1997 a dneska doslova určují jeho život. A čeští výletníci se zase předhánějí, kdo jich sesbírá nejvíc. Co všechno o turistických známkách nevíte?
Co obsahuje letošní speciální edice u příležitosti 600 let od úmrtí Jana Žižky z Trocnova? Na čem ztroskotal nápad použít uměle vytvořený hlas populárního herce? Jak turistické známky zabránily rozvodu? Které kousky patří ke sběratelským raritám? Jak dlouho trvá výroba jedné známky? Kolik toho musí procestovat Znalec České republiky? A co se klidně může stát, když vám celá početná sbírka shoří? Poslechněte si celý rozhovor.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.