Tuleň umí bafnout jako člověk a kočka rozsvěcí světla. Nejen zloděj občas vyděsí hlídače v jihlavské ZOO

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Noční hlídač ZOO Jihlava Viktor Kudláček

Jízda na zebře, krádež opic, útěk s automatem v ruce, sebeobrana obuškem nebo bafnutí od tuleně.

To všechno už Viktor Kudláček za 9 let v uniformě ostrahy jihlavské zoo zažil.

Černou zahradou nachodí za noc desítky kilometrů a někdy mu k infarktovému stavu stačí jedna malá černá kočka, která rozsvítí světlo. Napadlo vás někdy, co asi noční hlídač v ZOO dělá?

„Jen jsem šel a za stromem stál člověk. Chtěl se na mě vrhnout, tak jsem použil obušek. Lekl se a utekl. Tady jsou mraky schovávaček a křovin,“ říká pan Kudláček. Nejsou to jen zloději, kteří ho dokáží pořádně vyděsit. Někdy se o to dokáží postarat sama zvířata.

Vuf vuf, jako člověk

„Tak třeba tuleň, oni když v zimě mají ledovou vodu tak skotačí a chrochtaj u toho. Dělaj vuf vuf jako člověk,“ směje se pan Viktor, který právě u tuleního bazénu začíná jednu ze svých sedmi nočních obchůzek. Světel na fotobuňku je v desetihektarovém areálu minimum, většinou je všude jen černo-černá tma.

„Na podzim je to horší, jak fouká vítr tak slyšíte zvuky všude. Musíte být předvídaví. Občas jezdím na elektroloběžce. Na jedno nabití vydrží až 100km a jede až 45km rychlostí. Můžu na to šlápnout, kdyby mě tady někdo překvapil.“

35 kilometrů za noc

Za jednu službu urazí pan Viktor asi 35 kilometrů. Ať je teplo nebo mráz, závěje sněhu nebo plískanice. Nejčastěji míří na místa, kde jsou automaty na občerstvení pro lidi, pro zvířata, nebo fotoautomat. Zkrátka tam, kde jsou peníze, které lákají zloděje. Neváhají vylomit plech a peníze ukrást.

Noční hlídač jihlavské zoo vzpomíná i na den, kdy mu policie přivezla celý uříznutý automat, který u zlodějů našla.

Prošedivělý muž z Třebíče, který má při sobě vždy obušek a slzný plyn, kontroluje také pletivo v jihlavské zoologické zahradě. Stalo se prý totiž také to, že namísto mincí chtěl někdo ukrást zvířata. Naposledy opice. Nebo se chtěl alkoholem posilněný člověk projet na zebře.

Někdy se ale kromě zlodějů postará o malé pozdvižení i obyčejná kočka, která s oblibou rozsvěcuje při nočním lovu automatické světlo nedaleko výběhu ovcí.

Viktor Kudláček zná v ZOO každou skrýš a každou cestičku, všechny hlasy zvířat i chvaty, které už musel použít. Ostraha objektů ho živí 18 let, jihlavskou zahradu by prý ale za žádnou nevyměnil.

Spustit audio

Odebírat podcast

Související