Tři bylinkoví bojovníci za lepší imunitu

23. leden 2020

Černý bez, tužebník a vrba. Tři nejlepší byliny, které nám podle bylinkářky Radky Svatošové pomohou při nachlazení.

Nasušené květy černého bezu se používají běžně, nejčastěji do čajových směsí. Léčivé účinky vrby a tužebníku už tolik známé nejsou.

Vrbová kůra je hořká, ale účinná

K léčbě nachlazení se používá vrbová kůra. Některé vrby jsou účinnější, jiné méně. Vhodná je například vrba bílá, nachová nebo košíkářská. S naloupáním kůry je vhodné počkat do doby, kdy se v předjaří začne vrba probouzet. Kůru poté povaříme a popíjíme. Tekutina je sice hořká, ale podle Radky Svatošové velmi účinná. Působí podobně jako aspirin.

Tužebník – přírodní aspirin, který nezpůsobí žádné zažívací problémy

Tužebník je bylinka s drobnými bílými kvítky. Tužebník obecný roste spíše na horách, tužebník jilmový je větší a výraznější, roste skoro všude. Voní a chutná po aspirinu. „Pomáhá proti horečkám, bolestem, a také při dně. Při chřipce a nachlazení doporučuji přidávat do bylinkových směsí,“ radí Radka Svatošová.

autor: jsl
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.