Trénovat svůj mozek můžete zkusit pomocí metody brainfeedback
V páteční Poradně Regionu vám u příležitosti Mezinárodního týdne mozku představujeme metodu, která pomáhá trénovat a znovu učit naši hlavu. Metodu brainfeedback představil Jaroslav Dobrovolný.
„Jedná se o biologickou zpětnou vazbu. Například podám někomu ruku, cítím jeho teplotu, jedná se taky o biologickou zpětnou vazbu,“ říká host. Metoda je zaměřená na snímání elektrických aktivit mozku a na základě získaných údajů je možné mozek trénovat a učit na principu podmiňovaného učení.
Za vykonání úkolu, dostane mozek odměnu
Lektor vám může dát nějaký úkol, například abyste se uvolnili. Na základě vyhodnocování elektrické aktivity mozku je pak možné sledovat, jestli v člověku kleslo napětí a uvolnil se. Pokud to udělá, dostane odměnu v podobě nějakého podnětu, například stisknutí ruky. Tímto způsobem můžeme mozek učit a trénovat.
Můžete vylepšit schopnost soustředit se
Metoda může pomoci dětem, které mají problémy s učením, ale i chováním. Mohou to být ale i studenti, kteří se připravují na složitější zkoušky a mají problém se soustředěním nebo výdrží. U dospělých je možné trénovat schopnost soustředit a přitom se zbavit například napětí nebo nervozity.
Jeden trénink trvá zhruba 45 minut
Výsledky mohou být velmi rozdílné. Zatímco někdo je schopen dané úkoly zvládnout už po jednom sezení, někomu to může trvat i deset sezení nebo více. Na Vysočině stojí jeden takový trénink 350 Kč za hodinu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka