Trénovat svůj mozek můžete zkusit pomocí metody brainfeedback

17. březen 2017
Dobré odpoledne

V páteční Poradně Regionu vám u příležitosti Mezinárodního týdne mozku představujeme metodu, která pomáhá trénovat a znovu učit naši hlavu. Metodu brainfeedback představil Jaroslav Dobrovolný.

„Jedná se o biologickou zpětnou vazbu. Například podám někomu ruku, cítím jeho teplotu, jedná se taky o biologickou zpětnou vazbu,“ říká host. Metoda je zaměřená na snímání elektrických aktivit mozku a na základě získaných údajů je možné mozek trénovat a učit na principu podmiňovaného učení.

Za vykonání úkolu, dostane mozek odměnu

Lektor vám může dát nějaký úkol, například abyste se uvolnili. Na základě vyhodnocování elektrické aktivity mozku je pak možné sledovat, jestli v člověku kleslo napětí a uvolnil se. Pokud to udělá, dostane odměnu v podobě nějakého podnětu, například stisknutí ruky. Tímto způsobem můžeme mozek učit a trénovat.

Můžete vylepšit schopnost soustředit se

Metoda může pomoci dětem, které mají problémy s učením, ale i chováním. Mohou to být ale i studenti, kteří se připravují na složitější zkoušky a mají problém se soustředěním nebo výdrží. U dospělých je možné trénovat schopnost soustředit a přitom se zbavit například napětí nebo nervozity.

Jeden trénink trvá zhruba 45 minut

Výsledky mohou být velmi rozdílné. Zatímco někdo je schopen dané úkoly zvládnout už po jednom sezení, někomu to může trvat i deset sezení nebo více. Na Vysočině stojí jeden takový trénink 350 Kč za hodinu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.