Třebíčští studenti uspořádali benefiční akci Slam poetry pro Ukrajinu

5. březen 2022 15:00

Přes 16 tisíc korun vybrali studentští organizátoři na pátečním benefičním představení Slam poetry pro Ukrajinu, které se konalo v židovské čtvrti v Třebíči.

Mezi šesti účinkujícími byli také dva třebíčští studenti. Během večera zazněly také aktuální texty s válečnou tematikou. Vybrané peníze studenti věnují na sbírku Člověka v tísni.

Slam poetry

Slam poetry nebo, chcete-li, dramatický přednes básnických textů si za posledních šest let v Třebíči získal pevnou základnu věrných příznivců, a to především v řadách studentského publika.

Velkou zásluhu na tom má třebíčský student Michal Schmidt, který zde představení slam poetry organizuje pravidelně. Nyní se rozhodl uspořádat benefiční akci, jejíž výtěžek bude věnován na pomoc Ukrajině: „Říkal jsem si, že se chci do pomoci nějak zapojit a slam je pro mě nejbližší disciplína. Dá se to dělat před velkým počtem lidí a dá se to zorganizovat za týden. Dnes máme plný plácek před Café Art, tak snad se vyberou nějaké pěkné peníze.“

Účinkující z Česka a Slovenska

Bez nároku na honorář vystoupilo na páteční události šest účinkujících z Česka i ze Slovenska. Z Prahy přijela Hanka Nguyen alias Večerka, která jako první přednesla text na aktuální válečné téma: „Je to náročný, tyhle texty. Myslím si, že nejvíc emocí jsem měla, když jsem to psala. To jsem si hodně pobrečela. Ale když už tam stojíš, tak jde pozornost na jiný funkce – fyzický i mentální. Každopádně musím říct, že jde asi o nejtěžší text, co jsem kdy musela odříkat.“

Do třebíčské židovské čtvrti na akci dorazilo bez mála 150 lidí, z nichž většinu tradičně tvořili studenti. Na pomoc Ukrajině se nakonec ze vstupného a prodeje ukrajinských broží třebíčské výtvarnice Odmarty povedlo vybrat přes 16 tisíc korun.

Peníze organizátoři zašlou na sbírku SOS Ukrajina organizace Člověk v tísni.

Spustit audio

Související