Třebíč netypicky vyzdobí několik kruhových objezdů. Architekturou prokopské baziliky

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kruhový objezd, Třebíč

Nejen dopravní, ale i estetickou funkci budou už brzy plnit kruhové objezdy v Třebíči. Sedm z nich během příštího roku dostane úplně nový vzhled. 

Vedení města rozhodlo, že kruhové objezdy vizuálně propojí s jednou z místních památek UNESCO, konkrétně s bazilikou sv. Prokopa.

„Mám z toho velkou radost, akorát jsem zvědavý, jak se s tím město popere a bude to určitě pěkné, pokud se to povede,“ těší se na novou výzdobu kruhových objezdů v Třebíči místní obyvatel Jakub Lamich.

Skalnaté ornamenty

Hlínu nebo plevel na středových ostrůvcích sedmi křižovatek totiž na jaře vystřídají skládané ornamenty, ukazuje mi grafické návrhy mluvčí třebíčské radnice Irini Martakidisová. „Vzhled bude inspirován rozetami na místní Bazilice sv. Prokopa. Kruhové objezdy, které se budou renovovat, jsou ty v ulicích Velkomeziříčská, Samešova, Míčova, Rafaelova, Táborská, na Václavském náměstí a v ulici Znojemská.“

Kruhové objezdy, Třebíč

Kameny a květiny

Na kruhových objezdech se tak budou střídat kamenné prvky s květinami. A každý z nich bude jiný. Tak, jako kruhová okna v bazilice sv. Prokopa. I ona mají různou podobu.

„Pod ozdobnou galerií, které se říká trpasličí, můžete vidět tři kruhová okna, takzvané rozety, ovšem ty dvě po bocích nejsou původní, říká se jim plaménkové nebo andělíčkové, podle toho tvaru. Jediná původní rozeta z doby vzniku je ta uprostřed. Ta kamenická výzdoba, kružba kolem okna, je ukázkou mistrovské kamenické práce,“ popisuje rozety na bazilice tamní průvodce Václav Prchal a upozorňuje i na historické zajímavosti: „Okno uprostřed má pouze deset dílů, což je pro středověk, který pracoval s dvanáctkovou soustavou, netypické. Podobná okna se ale dají najít například v německém Porýní.“

Bazilika sv. Prokopa, Třebíč

I Václavu Prchalovi se nápad na přenesení podob oken baziliky na kruhové křižovatky líbí. První pokus bude k vidění už příští rok na jaře na Velkomeziříčské ulici. Zbylých šest objezdů dostane novou podobu do konce roku.

Spustit audio
autoři: Aneta Chytková , mik

Související