Továrna v Bystrém spřádala angoru. Na podnikání zakladatele přádelny vzpomíná jeho dcera

14. říjen 2025

Čtyřicátá a padesátá léta minulého století zamíchala osudy mnoha podnikatelů. To co dnes vyprávějí pamětníci, se nám zdá být neuvěřitelné. 

Na své dětství a mládí zavzpomínala i Věra Čiperová, která dnes se svou sestrou žije v Jihlavě. Jejich rodištěm bylo Bystré, kde měla rodina přádelnu.

„To byla původně ševcovská továrna," vzpomíná na počátek podnikání svého otce Věra Čiperová. „Tatínek si řekl, že tam bude spřádat angoru, protože tam lidi strašně chovali králíky," pokračuje ve vypravování s tím, že tatínek se sousedem odjeli do Francie, kde sbírali zkušenosti se zpracováním králičí srsti. Po příjezdu nakoupil stroje a pustil se do podnikání, do kterého zapojil velkou část rodiny.

Králičí srst tovární Josef Čipera vykupoval. „To se u nás v baráku třídilo, to byly samý chlupy," vzpomíná Věra Čiperová a s úsměvem přidává zážitek s dětství. „S námi dobře spolupracovali dva listonoši. Vždycky přinesli balíky,

Spustit audio

Mohlo by vás zajímat

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.